A A A K K K
для людей із порушенням зору
Старобогородчанська громада
Івано-Франківська область, Івано-Франківський район

Історична довідка с. Лесівка

Лесівка – невеличке село на Прикарпатті, котре має свою власну велику історію та великих односельців, зокрема всесвітньовідомого українського новеліста Михайла Яцківа.

Маленьку Лесівку, як часточку великої України не оминули, а добряче потерзали історичні буревії, порозкидували людські долі світами, звідки хто повернувся, а кому не пощастило повернутися в рідне село, але рідна домівка навіки засіла доброю і теплою згадкою в серці. І скільки б  часу не проминуло, лине думка в Лесівку, звідки почався перший шлях у незвідане.

Існують три легенди про походження назви села. За однією з них коли селу загрожувала татарська навала на місце теперішнього розташування сіл прибула громада приходняків  і  біженців – переселенців. Ватагами цих громад були Лесь і Гринь. Громада Гриня поселилася на терені с.Гринівка, а громада Леся на південному заході с. Лесівка.  Відбивши напад татар, вони вирішили тут залишитись. Село почало розбудовуватись і відроджуватись. Головною зміною було те, що всі будівлі почали будувати по горбах, а долина, де колись було село, стало широким полем. Село ж з того часу стало називатися  Лесівкою. А про козацькі здобутки і славу  село пам’ятає і досі, навіть залишилась назва одного урочища « Козацьке ». З північної сторони обох сіл починається Чорний ліс, а на південь Гринівки і на схід від Лесівки - плавна невисока гора з відміткою 420-450 м.  над  рівнем  моря. На цій горі, де добре проглядається місцевість була споруджена якась дерев'яна конструкція  для спостереження, на якій був великий дзвін. При наближенні татар вартовий сповіщав про небезпеку, і чоловіки готувались до захисту, або несподіваного перехвату, а жінки, діти і літні люди з майном і худобою відходили в ліс.

Зверніть увагу на таке дивне для наших країв прізвище, яке домінує в Лесівці  і немає нічого подібного інших селах Прикарпаття – як прізвище Пронь, яке якщо десь і зустрічається то обов’язково пов’язано з вихідцями з Лесівки. Вперто не покидає така думка чи не був Лесь, якого ми знаємо з переказу і його одноплемінники з  Пронська.  Зараз  це  містечко  в  Рязанській  області розміщено на р. Проня (Росія ) про яке згадується в  Галицько - Волинському літописі. Ті важкі події змусили наших прадідів покинути рідні місця і шукати свої долі і долі майбутніх поколінь в інших краях.

Від тих часів пройшло більше семи з половиною століть. В Лесівці налічується не більше сто дворів, але в той же час дуже великі площі старих захоронень на чотирьох кладовищах. Порівнюючи такі великі площі захоронень можна зробити висновок,  що  для с. Лесівки вік 777 роки  є досить правдоподібним.

 Місцевість села гориста з однієї сторони протікає невеличкий потічок, який з розповідів старожилів був колись річкою, а тепер він мілководний, бо пересихав.

По обидві сторони села видніють зелені ліси. Належало с. Лесівка до Богородчанського повіту. Населення займались сільським господарством, землеробством і скотарством. Збирали люди гриби, цим продовжують займатись і дотепер.

В 1991 році біля села було освячено Повстанську могилу, де спочивають 76 героїв України. 20 березня 1945 року підчас партизанської війни в бою загинуло 110 українських бійців. Поховали їх у трьох могилах. У найбільшій могилі спочиває 76 бійців. Десь на  початку 1970 року  розрівнена і переорана була повстанська могила. Колишня влада намагалась знищити будь - яку пам'ять про визвольну боротьбу. Але завдяки добрим людям і патріотам краю на другий день після кожного знесення на  могилі стояв березовий  хрест. Було організовано впорядкування могили Повстанців і побудови каплички на початку 90-х років. Також в с. Лесівка були герої, які пройшли чи не всю війну. Багато людей було вивезено в Німеччину.

Повстанська могила с. Лесівка

В с. Лесівка є такі пам’ятки культури: в центрі села стоїть монумент скорботної матері - України над могилою своїх синів. На холодному бетоні викарбовано імена наших односельців, яких знищило жорстоке, нужденне, холодне і голодне пекло Другої світової війни , що випало  на  долю радянського солдата.

монумент скорботної матері - України над могилою своїх синів

Окрасою села є старовинна церква,  закладена  на  початку XIX століття. Про її вік свідчить напис на камені фундаменту 1820 року. З лівого боку біля церкви є кілька захоронень видатних людей села. Серед них  є і священик  Омельян Кропивницький і з правої сторони Григорій Грибович.

Старовинна церква с.Лесівка

Знаменитістю і гордістю села є знаний на Україні і далеко за її межами письменник Яцків Михайло Юркович 1873 року народження. Завдяки його творчості бачимо яскраву картину життя і побуту лесівчан на кінець XIX  і поч.  XX століття,   а  також  майстерно  описана  місцевість  і  довкілля  села.

В травні 2001 року підчас проведення Шевченківських  днів  була відкрита  меморіальна  дошка  і  музей  М. Яцківа.  Михайло  Яцків  жив  довге  життя  - 88 років.  Яцків  стоїть  в  одному  рядку з класиками української  літератури.

меморіальна  дошка  М. Яцківа

В 2002 році під час святкування чергової річниці від дня народження Яцківа в школі відбулася презентація книжки  В. Бабія і В. Проня «Лесівка – перлина Чорного лісу».

Найважливішим пріоритетом є розвиток освіти, науки, нових технологій. Головним провідником цих якостей є:  школа, учитель  і вихователь.

В загальній системі педагогічної освіти важливе місце посідає сільська школа. В 50-х роках, коли село було виселене, хтось казав, що прийде час  і  в Лесівці  відкриють нову школу – не повірили б, а час такий прийшов.

В 1995 році   було відкрито нове приміщення для школи. В одній будівля знаходиться школа, бібліотека, клуб і ФАП. В лютому 2007 року при школі було відкрито дитячий садочок.

В Лесівці  на  межі з Гринівкою насипана висока могила в пам'ять Січових Стрільців.

 Тут живуть люди, які творять свою долю і долю своїх дітей власними руками, які в нелегких будних днях знаходять час для прикрасного: вишивання, плетіння капелюхів з трави – сітника, столярства: в виготовлення дитячих колясок, вікон, дверей, граблей, держаків до коси, табуреток тощо; також  випікання  короваїв.

 В с. Лесівка живуть багаті люди. Тут немає корисних копалин, фабрик, заводів, зате є земля, на якій люди працюють. Тут між лісами,  чарівною природою в  добрих  долонях  Карпат Лесівка красою цвіте.

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь