28ЛИПНЯ -ДЕНЬ БОРОТЬБИ З ГЕПАТИТАМИ

Дата: 28.07.2022 14:17

28ЛИПНЯ -ДЕНЬ БОРОТЬБИ З ГЕПАТИТАМИ

28 липня – Всесвітній день боротьби з гепатитами, оголошенийМіжнародним Альянсом з боротьби з гепатитами /WorldHepatitisAlliance/, що об’єднуєбільше 200 асоціаційхворих на гепатити у ціломусвіті.

Мета цихзаходів - підвищенняобізнаностісвітовоїгромадськості про симптоми, методидіагностики, скринінгу, профілактики та лікуваннягепатитів, особливо групиВ і С.

Вірусний гепатит – цезапаленняпечінкивірусноїетіології, характеризуєтьсязначнимпоширенням, важкимперебігом, ускладненнями з переважнимураженнямпечінки. Існує 8 типіввірусів гепатиту: A, B, C, D, E, J, F, TT.

Що такепарентеральнігепатити?

Цеінфекційнівіруснізахворювання, збудникякихпередаєтьсявідхворої до здоровоїлюдини через кров. Розрізняютьпарентеральнігепатити: В, С, D.

Наскількинебезпечними є парентеральнігепатити?

Гепатитимають тяжкий перебіг, часто переходять у хронічніформи, можутьвикликатицирозабо рак печінки.

Як швидкорозвивається хвороба при парентеральних гепатитах?Періодвід моменту потрапляннявірусу в організмлюдини до появи перших ознакзахворюванняможеколиватисьвід одного до шести місяців.

Як можназаразитисьпарентеральними гепатитами?Навіть один контакт з кров’ю хворого чиінфікованими нею матеріаламиможеспричинитизахворювання. Вірусипарентеральнихгепатитівпередаються через ушкодженушкіру та слизовіоболонки, через кров, сперму. Такеможетрапитися при недотриманнісанітарнихвимог та дезінфекційнихзаходівпід час наданнякосметологічнихабоперукарськихпослуг, лікувальних та діагностичних процедур, переливаннікрові. А також при незахищенихстатевих контактах, використанні одного шприца при ін’єкційномувведеннінаркотиків, використанніспільно з хворимзубнихщіток, пристроїв для гоління, манікюрнихнаборів.

Якіознакиінфікуванняпарентеральними гепатитами? Нудота, підвищена температура тіла, жовтяниця, біль у суглобах та правому підребер’ї, свербіжшкіри. Іноді хвороба можепротікатибезсимптомно.

Як не заразитисяпарентеральними гепатитами?Від гепатиту В існує вакцина яка одночасноможезахистити івід гепатиту D. В закладах охорониздоров’я та наданняпобутовихпослугнеобхіднопроводитизнезараженнямедичногоінструментарію, використовуватиодноразові рукавички, шприци. Слідуникатипорізівшкіри при отриманнікосметичних та перукарськихпослуг, уникатинезахищенихстатевихконтактів.

Через перебої у зв'язку з війною з постачанням вакцини від гепатиту В, процес вакцинації від гепатиту В дещо призупинився. Але зараз вакцина поступила в заклади охорони здоров'я і діти мають змогу провакцинуватись і отримати імунітет від цієї важкої хвороби.

Як лікуватипарентеральнігепатити? При виникненніознакзахворюваннянеобхіднозвернутись за медичноюдопомогою. З метою профілактики особам, якіконтактувалиабо проживали з хворим, здати кров на визначеннямаркерівпарентеральнихгепатитів.

Щопотрібно знати про вірусний гепатит А ? Гепатит А-цеінфекційнезахворюваннявірусноїприроди з переважнимураженнямпечінки та травного каналу.

Хто є джереломінфекції при гепатиті А?Тільки хвора людина. За два тижні до появижовтяницівірусвиділяється в зовнішнєсередовище і людина в цей час стає заразною – саметоді, коли ніхто і не підозрює про гепатит. З моменту появижовтяницівірусприпиняєвиділятися в зовнішнєсередовище і людинастаєбезпечною для оточуючих.

Як передаєтьсявірус при гепатиті А? Відлюдини до людини (після контакту з хворимабойого речами), через забруднену воду, харчовіпродукти, предметивжитку, брудні руки.

Якіпершіознакизахворювання?Періодвід моменту зараження до появи перших клінічнихознакхворобивід 7 до 45 днів. Захворюванняпочинаєтьсягостро - температура тілапідвищується, з’являєтьсяголовнийбіль, розбитість, ломота в тілі, знижуєтьсяапетит, виникаютьнудота, блювота, гіркота в роті, важкість та тупийбіль в епігастрії і правому підребер’ї, даліприєднуєтьсяжовтяниця.

Щоробити коли захворіли Ви чивашіблизькі ? Хворого при можливостіпотрібноізолювати та викликатилікаря.

Як уникнутизараженнявірусним гепатитом А ?Профілактичні заходи при гепатиті А –це санітарно-гігієнічні заходи як і при будь-якій кишковій інфекції.Дотримуватись правил особистої гігієни, обов’язково мити руки з милом, особливо перед приготуванням та вживанням їжі, після відвідування громадських місць. Для пиття і приготуванняїжівикористовувати воду питнугарантованоїякості, кращебутильовануабо з централізованихджерелводопостачання.Купатись у відкритихводоймахвиключно у відведених для цьогомісцях, уникатипотраплянняводи у рот абоїїпроковтування. Передспоживаннямовочів, фруктів та ягідїхнеобхідно добре промитипитною водою. Дієвим та гарантованимзасобомпрофілактики є вакцинаціявід гепатиту А. Для мандрівників до країн з високоюпоширеністюзахворювання, вакцинація показана за 2-4 тижні до поїздки.

Лікар-епідеміолог                                            Світлана  ГАВРИЛКО