Старобогородчанська громада
Івано-Франківська область, Івано-Франківський район

Історична довідка с. Нивочин

У центрі Європи знаходиться неповторний куточок з горами, степами, родючими землями, морями і що найцінніше  щирими, добрими та працьовитими людьми – це наша Україна.  Одним з таких незабутніх куточків є село Нивочин, розташоване за заході України, за 17 кілометрів на захід від Івано-Франківська понад берегами річки Нивочинка (притока Бистриці Солотвинської). Дорога до села тепер веде через гору і мимоволі захоплює погляд краєвид…

Фото без опису

Зліва ліси, що оточують село з усіх боків. Справа як на долоні видно Івано-Франківськ. А внизу  вздовж берегів Нивочинки по численних ярах на 3 кілометри посеред дерев розташовані будинки. Ця краса особливо вражає подорожуючих та людей, які з далеких країв повертаються додому.

Про заснування села є багато легенд, та найбільш поширена з них засвідчує, що на місці села колись були непрохідні ліси та хащі. Тут переховувались селяни, які тікали від гніту польських панів у ХVI столітті. Починаючи з урочища Мосточин вони вирубали хащі і получилася плодюча нива, тому село взяло назву Нивочин  від слів “нива” та “мосточин”. Місцевість так сподобалась синам Гриню та Лесю, що вони і собі вище по течії річки вирубали ліс та збудували хати і від їх імені пішла назва сіл Гринівка та Лесівка. Потомок їх пізніше поселився північніше від села Нивочин, де був заснований хутір Романівка. Після війни за допомогу воїнам ОУН люди з хутора були вивезені в Сибір, а будинки знищені. Це один з небагатьох хуторів, які не відновилися та існують тільки в пам»яті людей.

В центрі села розташована школа І-ІІ ступенів,де здобувають знання більше шести десятка учнів.

Великий будинок культури дозволяє проводити різноманітні заходи, чи то храмове свято (як на фото внизу) , недільні зустрічі для численної дітвори  чи дискотеки для старших, хоч і він потребує ремонту

Фото без опису

Фото без опису

Компактно до будинку культури розташований  фельдшерсько-акушерський пункт, сільська бібліотека, два храми – УПЦ КП святого Миколая 1892 року побудови

Фото без опису

та УГКЦ святого Миколая, збудована у 1996 році. На території селі знаходяться чотири каплички, сім хрестів-фігур та три хрести. У них різна історія, різний час зведення, але спільним для них є одне: оберігати, захищати та охороняти від різного лиха, незгод, нещасть людей наших, які свято вірять у їх чудодійну силу та захист.

 В пам’ять про загиблих односельчан у роки Великої вітчизняної війни встановлено обеліск слави і викарбовано прізвища воїнів , які загинули на фронтах. Жертвам другої світової війни та односельчанам на місці загибелі установлено пам’ятний знак. Під час реабілітації політично-репресованих 1991-1993рр. по селу Нивочин виправдано 47 односельчан.

Не залишалися осторонь подій і слідуючі покоління. Так під час воєнних дій в Афганістані односельчани виконували свій обов»язок, були поранені.

Приймають участь молоді хлопці у воєнних подіях на сході України, виявляючи відповідальність за долю України, п»ятеро мають звання Учасників АТО, численні нагороди.

На території села знайдено поклади газу і розпочато видобуток газу.

На території села в попередні часи знаходився один з найперспективніших колгоспів району – колгосп Нива. Завдяки працьовитим людям, плодовитим землям у найбільшому своєму розвитку мав звання «мільйонера». На жаль в даний час не працює, землі та майно розпайовані серед працівників колгоспу. Частина земель здана в оренду. 

Кажуть, що коріння майбутнього в нашій історії. На скрижалях історії краю пращурі-нивочинці вписали і свої сторінки, гідні їх пам»яті і гідності. Люди є найціннішим багатством нашого села і ось тільки найбільш виразні з них:

У сім»ї Говери Ярослава Миколайовича 1935 р.н. та Говери Марії Миколаївни 1938р.н. народжено четверо синів, троє з яких священники. Отець Андрій-Іван – митрополит кафедрального собору непорочного зачаття Пресвятої Богородиці міста Тернополя, владика Йосафат-Олег – екзархом Луцький, отець Василь – апостольський делегат греко-католиків Казахстану та Середньої Азіїі.

У селі проживає довгожителька Квич Ганна Миколаївна, народжена 7 січня 1913 року – 103 роки життя. Народила 5 дітей, чоловік не повернувся з війни і всі тяготи післявоєнні з дітьми достойно винесла на своїх плечах.

Померла уже мати-героїня Дзюник Євдокія, яка виховала 9 дітей.

Пам»ятають  і шанують   люди   Говеру Михайла Олексійовича, який 25 років був сільським головою.

Костюк Володимир Михайлович 1955 р.н. -  завідуючий хірургічним відділення Кіровоградської області;

Морошан Роман Петрович 1952 р.н. – доцент кафедри нафтогазової геофізики Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу, академік Української нафтогазової академії, кандидат геолого-мінералогічних наук, лауреат двох премій в області науки, автор понад 80 наукових публікацій, член Європейської громади стрільців, полковник українського козацтва;

Бабій Ярослав Миколайович 1956р.н. – полковник збройних сил України, пенсіонер, викладач Академії сухопутних військ України міста Львова;

Андріїв Василь Дмитрович  - підполковник міліції,  пенсіонер, працює в Івано-Франківській обласній раді заступником начальника відділу;

Друк Василь Олексійович 1962 р.н. – керівник будівельної компанії «Галицький двір», спонсор різних заходів у селі, церкви та школи села Нивочин;

Костюк Ярослав 1951 р.н. – закінчив аспірантуру при московському університеті, опублікував 16 наукових праць, має винахід;

Малишева (Сенич) Марія Василівна – викладач бухгалтерського обліку Прикарпатського університету імені Василя Стефаника;

Дашко Марія Михайлівна -  інженер кафедри зносостійкості та відновлення деталей  Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу;

Стефанців Федір Олексійович – скульптор, який помер та в пам»ять про себе залишив скульптуру воїна біля обеліска слави.

Багато вчителів, медичних працівників, велика кількість хороших спеціалістів різних професій, шанованих в Україні і по цілому світі народжені у нашому селі, всіх неможливо полічити.

І в даний час у школі навчається 60 учнів,  та підростають і чекають відкриття садочку 42 діточок, які як молоді пагінці прикрашають село та приносять радість та втіху батькам.

Мальовниче село, щедрі ліси та гарні землі подобаються і приїзжим, багато з них купують будинки та поселяються  в селі, приносячи зміни в розмірений колорит сільського життя, нові ідеї та цікаві впровадження.

Фото без опису

Заповідний край вражає різноманітністю дерев, рослинного та тваринного світу. Тут з ялинового бору плавно можна перейти під крони величних дубів, або ліщинових полян,  трепетового чи березового лісів.

Ліси багаті ягодами - суниці, чорниці, малини, ожини, гриби ростуть усіх видів та у великій кількості, але ростуть не всюди. Треба любити ліс і він поділиться своїми багатствами. Живуть у лісах і дикі звірі – зайці, лисиці, косулі, дикі свині, ведмеді тощо. Є у лісі багато джерел з прекрасною водою, до яких ідуть як відпочити з дороги так і набрати води для дому.

 Фото без опису

Фото без опису

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь