Захист плодово-ягідних культур навесні

Дата: 03.04.2023 14:40

Протягом свого життєвого циклу рослини постійно піддаються впливу негативних факторів навколишнього середовища.
   Холодовий стрес ( заморозки) є одним з найбільш небезпечних абіотичних стресів, який може суттєво вплинути на ріст і розвиток плодово-ягідних культур та їх урожайність.
Чутливість плодових культур до різких знижень температури безпосередньо залежить від стадії розпускання бруньок - що сильніше розвинулися бруньки, то сильнішими виявляться пошкодження.
    У середньому квітки у фазі бутона ушкоджуються за температури –3-4 °С;
 квітки, що розпустилися, ушкоджуються за температури –2-3 °С;
 зав'язі плодів ушкоджуються за температури –1-2 °С.
     Найчутливішою до весняних заморозків є приймочка маточки, яка може загинути всередині бруньки або після розпускання квітки. Життєздатність маточки визначається за її кольором: світло-зелений колір маточки вказує на те, що вона не пошкоджена, коричневий колір означає, що маточка втратила свою життєздатність і запилення не відбудеться
    Добрий ефект  дає  захист плодових культур за допомогою біостимуляторів.
Біостимулятори рослин вважаються інноваційними агрономічними інструментами, ефективність яких обумовлена синергетичною дією різних біологічно активних речовин.
     Вони можуть впливати безпосередньо на фізіологічні процеси рослин, покращувати умови живлення або підвищувати стійкість до стресів.
    За прогнозу погоди з критичними температурами в саду слід провести для плодових культур задимлення, для ягідників і суниці - укриття або для тих і інших - загальний полив.
     Ефективним рішенням з метою запобігання негативному впливу весняних заморозків є застосування антистресових продуктів з кріопротекторними властивостями (які містять у своєму складі різні біологічно активні або поверхнево-активні речовини, що підвищують міцність клітинних стінок або сприяють зниженню температури замерзання клітинного соку).
    Захисту від холодового стресу та швидкій регенерації рослин після пошкоджень сприяють амінокислотні біостимулятори, вони ефективні при ймовірності заморозків, посухи або високих температу , незамінні при механічних пошкодженнях (градобій), значній втраті тургору та хімічному стресі під дією гербіцидів.

Важливим є захист плодових дерев від шкідників та хвороб.

Перша обробка

Перші обробки більшість садівників проводять в березні до розпускання бруньок.

Друга обробка

Проводьте, коли бруньки дерев набухнуть і стануть схожі на висунуті зелені конуси. Як правило  середина квітня.

Варіанти бакових сумішей:

-Хорус + Актара - обидва препарати добре працюють навіть при температурі 5 - 10 С°

-Хорус + Прованто Профі

-Брунька - комплексний препарат від хвороб і шкідників. Має маслянисту основу і захищає сад протягом трьох тижнів.

Третя обробка

Проводиться по рожевому бутону - перед цвітінням. Вона захищає майбутні квіти від поїдання квіткоїдами - бронзівкою, оленкою волохатою, довгоносиком. При появі листочків і квіткових бруньок активізуються і грибки, які використовують найменші джерела живлення. І хоч зараження поки не видно, можуть стати причиною втрати значної частини врожаю.

-Хорус + Енжіо

-Хорус + Прованто Максі

-Фітал - системний препарат від широкого спектру хвороб.

При третій обробці саду

1. Додавайте в бакову суміш стимулятори на основі амінокислот:
  2. Кендал - зміцнить стінки судин і дасть харчування рослинам для якісного цвітіння.
  3. Ізабіон або Мегафол - захистить дерева від несприятливих погодних умов і збільшить майбутній урожай.
  4. Підійде і Епін - він активізує природні гормони і захистить від стресів.
  5. Можна додати і добрива .  Наприклад, Плантатор 30:10:10.

Отже, бакова суміш буде містити чотири компоненти: від шкідників, хвороб, стимулятор і добриво.

Під час цвітіння сад не обробляється. Це може нашкодити бджолам. Виняток становить препарат Прованто-Вернал - він безпечний для комах-запилювачів і нещадний до квіткоїдів. І все ж, проводьте обприскування до сходу сонця або після заходу.

Обробки після цвітіння

Плодожерки відкладають яйця в зав'язь. Якщо пропустити в цей час обробку, урожай буде зіпсований. Вже досить тепло для розвитку і спороношення грибкових мікроорганізмів. З'являються перші ознаки моніліозу і кокомікозу. Щоб отримати високий урожай, не ігноруйте цю важливу обробку.

Варіанти бакових сумішей:

-Хорус + Скор + Енжіо + Ізабіон.

-Магнікур Сенсейшн + Прованто Вернал + Мегафол

Амінокислоти в цій обробці необхідні. Вони посилять дію препаратів і дадуть сили рослинам для зав'язі. Також можна додати Плантатор 0:25:50 або монофосфат калію 10-15 г на 10 л води. Це знизить обсипання зав'язі і збільшить урожай.

Більшість господарів думають ,що навесні досить однієї обробки. Вся ця хімія залишиться в плодах і нашкодить організму.

Насправді, на кожному етапі пробудження саду урожай наражається на небезпеку бути з'їденим не нами. Природа не ділить біосвіт на поганих і хороших. Її завдання нагодувати всіх - і комах, і мікрогриби. Якщо ми хочемо отримати урожай цілим, а дерева здоровими - важлива кожна обробка. Хімічні препарати вже через місяць не залишать і сліду, а урожай буде врятований. Вже з середини травня, коли середньодобова температура складе вище 15 С°, можна переходити на біологічні засоби захисту і боротися зі шкідниками за фактом їх виникнення.

При всіх роботах потрібно дотримуватись техніки безпеки та вимог законодавства про охорону праці та навколишнього середовища.Пестициди використовувати лише згідно з Переліку…….

Державний фітосанітарний інспектор                                                 Я.Медвідь