A A A K K K
для людей із порушенням зору
Старобогородчанська громада
Івано-Франківська область, Івано-Франківський район

Аналіз діяльності депутатів Старобогородчанської об’єднаної територіальної громади

Дата: 16.07.2020 15:00
Кількість переглядів: 978

Молодіжна рада Старобогородчанської ОТГ вже другий рік поспіль провела аналіз роботи депутатів громади. У дослідженні брали до уваги: відвідування депутатами засідань ради у 2019 році, проведення ними прийомів громадян та як вони прозвітували про свою діяльність перед виборцями.

У підсумку можна побачити чіткі цифри, що говорять важливі речі про роботу депутатів громади.

Інформацію було взято з відкритих джерел або отримано у відповідь на запит на публічну інформацію.

 

Тенденція до покращення

Серед 21 депутата Старобогородчанської сільської ради є четверо, які досить відповідально ставляться до свого обов’язку відвідувати засідання: у 2019 році вони не пропустили жодного засідання ради. Це депутатки - Ірина Долотко, Світлана Сидоркіна, Ірина Трінчук та депутат Михайло Каратніцький.

“На сесії сільської ради розглядаються  питання, важливі для нашої громади, тому кожен депутат зобов’язаний сумлінно відноситись до своєї роботи та відвідувати кожне пленарне засідання” - пояснює свою активність на сесії Світлана Сидоркіна.

 

У 2019 році відбулося 10 сесій сільської ради. По одній сесії, або 10% засідань пропустили депутати Леонід Морошан та Світлана Підфігурна. Ще 5 депутатів у 2019 році пропустили 20% сесійних засідань: Ганна Арабчук, Олег Гаврилюк, Параска Дем’янко, Любов Дутчак,  Володимир Краховський - вони були відсутніми на двох із десяти сесій.

 

У порівнянні з даними минулого року це виглядає так:

Ім’я депутата

Кількість пропущених сесій (усього в 2019 році було 10 сесій)

Відсоток пропущених у 2019 році сесій

Зміни у порівнянні з 2018 роком

Леонід Морошан

1

10%

-2,5%

Світлана Підфігурна

1

10%

-27,5%

Ганна Арабчук

2

20%

-5%

Олег Гаврилюк

2

20%

+7,5%

Параска Дем’янко

2

20%

+20%

Любов Дутчак

2

20%

-80%

Володимир Краховський

2

20%

-5%

 

Також було проаналізовано скільки депутатів пропустили від 25 до 50% засідань. Ігор Здерка, Назар Козоріз, Володимир Петришин, Ігор Сенич та Христина  Хименець були відсутніми на 4-х із 10-ти сесій, що становить 40%.  Іван Юрчишин пропустив п’ять з десяти сесій, що становить 50%.

 

Ім’я депутата

Кількість пропущених сесій (усього в 2019 році було 10 сесій)

Відсоток пропущених у 2019 році сесій

Зміни у порівнянні з 2018 роком

Ігор Здерка

4

40%

-10%

Назар Козоріз

4

40%

+15%

Володимир Петришин

4

40%

+15%

Христина Хименець

4

40%

+15%

Ігор Сенич

4

40%

+27.5

Іван Юрчишин

5

50%

+2.5

 

Депутатка  Христина Хименець так пояснює причини своїх пропусків сесій: “Частину засідань ради я пропустила, оскільки перебувала у декретній відпустці. Але по закінченню відпустки жодного засідання я не пропустила. Щодо звітування, то воно мало бути проведене наприкінці березня в Будинку культури, але через введення карантину не відбулося. Та я регулярно спілкуюся з населенням, в тому числі із своїми виборцями, оскільки працюю в центрі адмінпослуг нашої громади, і відповідно реагую на всі звернення.”

 

Четверо депутатів ради пропустили більше як половину засідань, але не все так однозначно

 

У Законі України “Про статус депутатів місцевих рад” передбачено, що однією з підстав для відкликання виборцями обраного ними депутата місцевої ради є пропуск ним протягом року більше половини пленарних засідань ради (стаття 37).

За підсумками роботи Дмитро Романюк, Володимир Момот, Оксана Гринишин та Дмитро Тимішак пропустили понад половину сесій.

Слід відразу зазначити, що Дмитро Романюк у 2018 і Дмитро Тимішак 2019 році зверталися до сільської ради з заявою про дострокове припинення повноважень, однак депутати її не підтримали.

Ім’я депутата

Кількість пропущених сесій (усього в 2019 році було 10 сесій)

Відсоток пропущених у 2019 році сесій

Зміни у порівнянні з 2018 роком

Оксана Гринишин

6

60%

+47,5%

Дмитро Романюк

7

70%

-10%

Дмитро Тимішак

8

80%

+42,5%

Володимир Момот

9

90%

+27.5%

 

Дмитро Романюк, не зважаючи на те, що звертався до сільської ради із заявою про складання мандату, постійно спілкується з жителями громади, не залишаючись осторонь їхніх потреб та проблем.  15 лютого 2020 року він відзвітував про свою діяльність перед жителями громади біля сільської церкви.

 

Попри значну кількість пропусків у цьому році, Оксана Гринишин веде спілкування з виборцями та публічно звітувала про депутатську діяльність 23 лютого 2020 року на своєму окрузі.

Депутат Дмитро Тимішак доволі рідко пропускав сесії у 2018 році, втім у 2019 пропустив 80% засідань. Він пояснив це так: “Я часто їжджу у відрядження за кордон.” Щодо звітування зазначив: “Ціле село бачить мою роботу і не треба звітувати. Хто бачить позитивну оцінку, той і бачить, а хто негативну… “ - зазначає депутат.

 

Чому відвідування сесій таке важливе?

Сільська рада є основним органом влади у громаді. Саме на її засіданнях вирішуються усі важливі питання та ухвалюються рішення, важливі і необхідні для громади. Згідно з законами депутати зобов’язані брати участь у сесійних засіданнях та не можуть їх пропускати без поважних на те причин.

Сесійне засідання не може бути чинним, якщо у ньому бере участь менше половини обраних до ради депутатів. Через відсутність кворуму у 2019 році не відбулися два пленарних засідання сесій ради Старобогородчанської ОТГ.

 

Де знайти свого депутата?

Стаття 10 Закону України “Про статус депутата місцевої ради” зазначає, що депутат зобов’язаний вести регулярний, не рідше одного разу на місяць, прийом виборців. Депутат місцевої ради має повідомити мешканцям громади про те, коли і де він буде проводити прийом. На практиці такі повідомлення здійснюються на сайті ради, у соціальних мережах, друкованих ЗМІ та дошках оголошень.

За офіційною інформацією, наданою на запит в сільській раді немає інформації про проведення прийомів виборців депутатами протягом  2019 року у зв’язку з тим, що депутати не надали даної інформації. І на офіційному веб-сайті така інформація також не висвітлювалась. Як і в соціальних мережах.

Звітування депутатів

Згідно з Законом України «Про статус депутата місцевої ради» (стаття 16) не менше, ніж один раз в рік, депутат повинен звітувати перед виборцями округу. Робити такі звіти він може публічно, на зборах селян, під час масових заходів, чи письмово - на сайті громади чи ЗМІ. Рада зобов’язана визначати орієнтовні строки проведення таких звітів.

Розпорядженням сільського голови було затверджено графік звітів депутатів перед виборцями. Як зазначають депутити: Ірина Долотко, Параска Дем’янко, Оксана Гринишин, Дмитро Романюк, Світлана Підфігурна та Михайло Каратніцький - шестеро депутатів провели звіти на зустрічах з виборцями у своїх округах. Частина запланованих дат звітів інших депутатів прийшлися на період карантину.

Троє депутатів (Володимир Петришин, Ігор Сенич та Олег Гаврилюк) оприлюднили свої звіти на офіційному веб-сайті громади та в соціальних мережах.

 

Ще троє депутатів (Ігор Здерка, Любов Дутчак та Леонід Морошан) не визначили дати власних звітів  і не подали відповідної інформації в раду, отже не були включені в графік звітування.

У минулому році жоден депутат Старобогородчанської сільської ради не прозвітував.

 

Депутат Ігор Сенич прокоментував результати дослідження так: “Депутатський склад залишає бажати кращого, але в наступному скликанні все кардинально зміниться. Місцеві бюджети завжди знаходилися на межі виживання, тобто грошей не було. Немає грошей у бюджеті, немає причини ставати депутатом. Саме тому на минулих виборах конкуренції на виборчих округах практично не було. Депутатами стали люди, які не мали жодного уявлення про депутатську діяльність. Як результат депутати не ходять на сесії, не ведуть прийому громадян, не звітують. Після створення ОТГ все змінилося, грошей у місцевому бюджеті стало більше і це важко не помітити. Ми почали ремонтувати школи, клуби, дороги і т.п.. Зацікавленість жителів громади, до процесів які відбуваються в сільський раді значно виросла. Тому я особисто впевнений, що на наступних виборах конкуренція за можливість стати депутатом і впливати на розвиток громади буде набагато вищою. А наступний склад місцевої ради буде більш активним і відповідальним в плані своїх обов'язків та повноважень.

На жаль ніхто не звітував. Від початку 2016 року, в якому була створена наша громада, не відбулося жодного публічного звіту перед громадою посадовими особами, які згідно з законом мали б це робити. Не звітували ні голова громади, ні депутати. Принаймні мені особисто, про такі факти нічого не відомо. Винятком став 2020 рік, коли, можливо не вимагати, але запитувати про звітування згідно з законом, почали представники Програми DOBRE.

 

Депутат Володимир Петришин переконаний: “Звичайно, що одним з важливих обов’язків  депутата є відвідування пленарних засідань та засідань постійних комісій. Минулого року я не був присутнім на всіх пленарних засіданнях, проте всі засідання комісії, якої є головою, провів особисто. Бувало, що на протязі сесійного періоду комісія збиралася два-три рази. Також старався, по можливості, відвідати засідання інших комісій. Депутатська діяльність потребує багато часу, тому доводиться поєднувати її з основним місцем роботи, часом проведеним з сім’єю та використовувати  вихідні  дні. Не завжди це вдається поєднати – завжди потрібно чимось жертвувати. Можливо не допрацював минулого року, постараюся краще і сумлінніше цього. Після карантину буде дуже багато роботи.

Щодо звітування, вважаю, що це насамперед важливо для самого депутата - проаналізувати свою діяльність та зробити певні висновки. Особисто для мене це стимул бути активнішим наступного року. “

 

Підсумки і висновки

 

Відвідування депутатами Старобогородчанської ОТГ сесій ради коливається: одні ходили цьогоріч частіше на засідання, інші - рідше. Динаміка неоднозначна.

Натомість вперше за всю каденцію депутати, бодай не всі, але звітували про свою діяльність.

Проведення ж прийомів громадян лишилося на тому ж рівні. Хоч депутати й запевняють, що спілкуються зі своїми виборцями регулярно, все ж ні графіку проведення прийомів, ні визначеного місця, ні інформації на сайті не з’явилося.

 

Дослідження роботи депутатів місцевої ради Старобогородчанської ОТГ здійснили члени Молодіжної ради Старобогородчанської ОТГ в рамках проєкту “Голос громади у місцевому самоврядуванні”. Цей проєкт у Старобогородчанській громаді реалізовує громадська організація “Центр Політичних Студій” в рамках Програми DOBRE, що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку - USAID.


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь