Про реформу старшої профільної школи «Школа, яка готує до життя»

Дата: 25.03.2021 09:00

З 2027 року шкільна освіта має поділятися на три рівні:

• початкову (1-4 роки навчання),
  • базову (5-9 роки навчання),
  • старшу профільну школу (10-12 роки навчання).

Це передбачає реформа Нової української школи, яка законодавчо закріплена законом "Про освіту" 2017 року та деталізована законом "Про повну загальну середню освіту" 2020 року.

Базова школа буде називатися гімназією, а старша профільна – ліцеєм.

У кожного виду школи має бути своє приміщення – тобто початкова, гімназія і ліцей мають бути в окремих будівлях.

"В окремих випадках початкова школа може входити в склад гімназії.

Відповідно ліцей може містити в собі гімназію, але не початкову школу".

До 1 вересня 2024 року обласні та міські ради з населенням 50,0 тис. жителів і більше  мають визначитися, які школи стануть ліцеями,  а районні, міські, сільські, селищні ради  (до 50,0 тис. жителів)  - гімназіями та початковими школами.

Трирічна старша профільна школа має стартувати з 2027 року, коли до 10 класу підуть учні, які від першого класу  навчаються за програмою НУШ.

• Якими мають бути ліцеї?
  • Кількість дітей?

У складі ліцею має бути не менше чотирьох 10-х класів до 30 учнів в кожному.

• Профілі в ліцеях?

Наразі немає конкретного переліку профілів у ліцеях. Його має визначити Державний стандарт, розробка якого тільки стартувала.

Утім, в МОН зазначили орієнтовні напрями профілізації:

• гуманітарний,
  • технологічний,
  • природничо-математичний,
  • художньо-естетичний,
  • спортивний тощо.

Ліцеї можуть бути одно- або багатопрофільні – але це також має бути прописано в нормативних актах.

Територіальна доступність

Початкова школа та гімназії  мають бути у найбільш доступному та наближеному місці проживання дитини.

З ліцеями ситуація інша. Великі міста і обласні держадміністрації мають самі визначити, де розташовуватимуться ліцеї.

Закон дає можливість мати в ліцеях пансіони – гуртожитки, в яких школярі проживатимуть під час навчання.

? Як діти мають вступати до ліцеїв?

Є два варіанти розвитку подій: конкурсний відбір і звичайне зарахування.

Усе залежить від того, чи кількість охочих вчитися в конкретній школі перевищуватиме кількість передбачених місць.

У будь-якому випадку 9-класники складатимуть державну підсумкову атестацію. І вже їхні результати при потребі використовуватимуть для створення рейтингу для вступу в 10 клас.

Точний формат іспитів наразі невідомий.

Визначити остаточну формулу вступу до старшої школи має МОН. Але документу, який визначає порядок проведення іспитів після 9 класу в рамках реформи, наразі немає.

Утім, Український центр оцінювання якості освіти ще навесні 2019 року розробив "Стратегію розвитку освітніх оцінювань у сфері загальної середньої освіти в Україні до 2030 року".

Цим документом передбачено два можливих формати підсумкової атестації для випускників 9 класу.

Перший – іспити у школі, тобто Державна підсумкова атестація (ДПА).

Другий – Зовнішнє незалежне оцінювання (ЗНО), аналогічне за підходом до того, що проводять в 11 класі.

До обговорення та формування освітньої мережі мають залучатися освітяни, батьки та громадськість.

Водночас остаточне рішення мають приймати обласні ради та міські, якщо в населеному пункті проживає понад 50 тис. людей. Це передбачено законом "Про повну загальну середню освіту" (ст. 32).

???? Зарахування учнів до 10 класу у 2021 році??

Зараховувати учнів до 10-х класів будуть так само, як і минулого року:

"Зарахування відбуватиметься після видання наказу про переведення до нього учнів 9-х класів цього ж закладу освіти, які не виявили намір припинити навчання в ньому і не були відраховані або переведені до іншого закладу освіти відповідно до порядку зарахування, відрахування та переведення учнів до державних та комунальних закладів освіти для здобуття повної загальної середньої освіти".

???? Зміни в законодавстві

Міністерство освіти і науки України розробило проєкт Положення про ліцей. Даний проєкт проходив громадське обговорення, яке тривало до 15 грудня 2020 року.

З урахуванням великого суспільного значення питання законодавчого регулювання доступності повної загальної середньої освіти Міністерство освіти і науки України ініціює повторне проведення громадського обговорення проєкту постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Положення про ліцей».

Зауваження та пропозиції до проекту акта у вигляді порівняльної таблиці можете надсилати до 2 квітня 2021 року на e-mail: v_bozhinskiy@mon.gov.ua

Деталі ??  https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=4393126570713887&id=589347414425174