Знищення бур’янів- запорука чистоти на присадибній ділянці та врожаю наступного року

Дата: 14.07.2021 08:34

Весна  та літо цього  року  видалися складними для сільськогосподарських робіт, дощова погода різко міняється  спекою.На присадибних ділянках появились  шкідники та види бур’янів  яких в нашому регіоні ніколи не було.

Тому  важливо проводити обстеження ділянок та звертатись за порадами до фахівців у сфері рослинництва.

Отримання хороших  урожаїв  на  садово-городній  ділянці значною  мірою

залежить від  умілого  і  своєчасного проведення  заходів  щодо захисту  рослин  від  шкідників , хвороб, бур’янів , втрати від  яких  бувають  дуже  значними.

Слід  пам’ятати  .  що  у  боротьбі з шкідливими  організмами насамперед треба  застосовувати агротехнічні прийоми і тільки  в тому  випадку . якщо  вони  не  дають бажаних  результатів – хімічні , дотримуючись встановлених

регламентів.

Для  запобігання  виникнення резистентності(звикання  шкідливих  організмів) препарати при  використанні  слід  чергувати.

Ефективність  препаратів  від  хвороб  залежить  від  часу , що  пройшов з  моменту  зараження  рослин.Чим  раніше  проведене  обприскування  , тим  вища  його  ефективність.Препарати  від хвороб застосовують профілактично

при  обробках  проти  личинок  старшого  віку  та  дорослих комах , норми  збільшують.

Агротехнічні  заходи  проводять  щоб  створити  сприятливі умови  для  розвитку  та  росту  рослин  і одночасно перешкоджати  розповсюдженню  шкідників та  паразитичних мікроорганізмів , що  викликають хвороби  рослин.

При ретельному обробітку  грунту руйнуються місцеперебування  багатьох шкідливих комах, знищуються  рештки на  яких  зимують  шкідники  та  збудники  хвороб.

Застосування  сівозміни   з  необхідною  просторовою  ізоляцією для  рослин

виключає  їх  пошкодження ,  так як комахи і багато  збудників хвороб пристосованих  до живлення на  певних рослинах , при зміні  культури гинуть від нестачі  їжі.

Знищення  бур’янів , які  є кормовою  базою  для  багатьох  шкідників ,

опалого листя  , сухих  гілок ,відмерлої кори ,  своєчасні  поливи  в  значній  мірі  перешкоджають  масовому  накопиченню  шкідників  та  збудників  хвороб.

Важливим  заходом  боротьби  з  всіма  шкідливими організмами  на  перспективу  є  боротьба  з бу’рянами   після  збирання врожаю  поточного року .Саме  восени  відбувається  відтік  поживних  речовин  з листя  та  стебла  в  коріння  рослин , тому  небажана  рослинність в  цей  час  найбільш  вразлива.

Після застосування препаратів  на  основі  гліфосатів (раундап, торнадо .  ураган  та  ін..)  засміченість  полів  багаторічними  бур’янами знижується більше  ніж  на  85%. при  цьому  гине  весь  комплекс  найстійкішої  рослинності –пирій, осот, різновиди  полину.Ефект  від  використання  цих  препаратів триває  понад  три  роки.

Потрібно  зауважити  , що  боротьба  з  бур’янами має  бути  комплексна.На  кожному  полі  ростуть  бур’яни  різних  біологічних  груп ,  агроприйоми  спрямовані на  знищення  одних  видів , нерідко  приводять до збільшення  чисельності  інших.

Важливим  нюансом є те, що після внесення гербіцидів суцільної дії,найбільший ефект досягається при  послідуючій оранці та посіву культури.Якщо  ділянка не буде засіяна то бур”яни  через деякий час виростуть але вже в іншому видовому складі, появляться  хвощі, живокости, осоти та інші злісні, найбільш витривалі види.

Тобто   осіннє або літнє ( завчасне )внесення  гербіцидів проводиться  в системі  з  основним  (зяблевим)  обробітком  грунту .Обробіток  проводиться   не  пізніше  ніж  через 10-15  днів  .Строки  оранки  потрібно  вибрати  такі, щоб бур’яни    знову  не  відросли  до  настання  заморозків.

Гліфосати  можна  застосовувати  за   1-2  тижні  до  настання  заморозків. Навіть після  заморозків  гербіциди  діють  -хоч  повільно  , але  не  менш  ефективно, якщо  до  моменту  обприскування  побуріння  вегетативної  маси  бур’янів внаслідок  заморозків  становить  менше  25%.Тобто  вони  діють  і  за  температури+ 5 С , проте  їх  дія  сповільнюється. Оптимальна  ж  температура    повітря  для  гліфосатів + 15-25 С.

При  посушливій  осені  перед  обрискуванням  треба  простимулювати  проростання  бур’янів.Для  цього  бажано   провести  дискування а  через  2-3  тижні  првести  обробіток  гербіцидами.

Не  проводити обрискування  , якщо  через 4-5  годин  очікуються  дощі, гербіцид  повинен  повністю поглинутися  листям  рослин.

Оскільки  гліфосати не  мають грунтової  активності ,  то  після  внесення їх восени  чи  навесні  можна  висівати  будь-яку  культуру.

При  проведенні  всіх  робіт  з  пестицидами  необхідно  дотримуватися вимог норм охорони  праці , природоохоронного  законодавства. Суворо  дотримуватися інструкцій розміщених  на  упаковці  препарату. Використовувати  лише  оригінальні  препарати  придбані  в  легальних продавців.

Державний  фітосанітарний інспектор                                       Я.Медвідь