Старобогородчанська громада
Івано-Франківська область, Івано-Франківський район

Державний фітосанітарний інспектор інформує:

Дата: 13.05.2022 12:13
Кількість переглядів: 738

Фото без опису

Захист бджіл від отруєнь пестицидами

   У сільському господарстві все більше застосовують засоби захисту рослин для знищення бур’янів, боротьби зі шкідниками та хворобами рослин. Однак порушення правил застосування пестицидів часто спричиняє отруєння бджолиних родин.

  Причиною загибелі бджіл є використання засобів захисту рослин у період цвітіння рослин без своєчасного попередження про це бджолярів. Чимало випадків, коли бджоли, зібравши нектар і пилок з оброблених пестицидами рослин, гинуть у полі, а якщо заносять отруєний корм у вулик, то гине повністю родина. Загибель бджіл завдає великої шкоди не лише пасічникам, але й власникам полів, які не дорахуються частини врожаю, адже запилення сільськогосподарських культур бджолами дає відчутне збільшення врожаю, а це 30-40%.

  Юридичні та фізичні особи, які застосовують хімічні засоби захисту рослин під час цвітіння медоносних рослин, згідно статті 37 Закону України «Про бджільництво» зобов’язані не пізніше, ніж за три доби до початку обробки попередити про це пасічників, пасіки яких знаходяится на відстані 10 км від оброблених площ, письмовим повідомленням, а також через місцеву пресу. При цьому зазначити точну дату обробки, територію і культури, що будуть оброблюватися, назву препарату, форми і методи його застосування, ступінь і строки дії токсичності препарату і вказівку щодо строку ізолювання бджіл. Власники пасік повинні обов’язково зареєструватися у сільській раді, на території якої вони знаходяться, своєчасно інформувати сільські ради, сусідні господарства про місця перебування своїх пасік.

  Після одержання повідомлення про майбутню хімічну обробку, бджоляр повинен до її початку вивезти пасіку в безпечне місце або ізолювати бджіл у вуликах на термін,  передбачений обмеженнями при застосуванні конкретних пестицидів. Акцентується увага на необхідності прийняття мір по охороні бджіл від можливого отруєння.

  На тарних етикетках пестицидів і агрохімікатів в обов’язковому порядку повинні бути указані номери державної реєстрації цих засобів, а також інформація про клас небезпечності для бджіл («небезпечний для бджіл» або «безпечний для бджіл»).

  Обробку нектароносів проводять у період відсутності льоту бджіл у ранкові (до 10) і вечірні (з 18-22) години. Допускається проведення їх у денний час, у похмуру прохолодну погоду, коли бджоли не вилітають із вулика.

  Відповідальність за порушення законодавства в галузі бджільництва несуть особи, винні у неповідомленні (приховуванні) або наданні неправдивої інформації про виникнення загрози бджолам при застосуванні засобів захисту рослин.

  Під час цвітіння плодово-ягідних рослин, ріпаку, гірчиці не можна проводити обробку пестицидами, інакше квітки можуть отримати опік, а бджоли й інші корисні комахи-обпилювачі загинути. Обробку потрібно проводити в фазу бутонізації і до цвітіння. Асортимент пестицидів, засоби застосування та кратність обробок повинні відповідати   «Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні». Працівники, які працюють з пестицидами та агрохімікатами, повинні пройти медичний огляд і мати допуск і посвідчення на право роботи з даними  речовинами. 

  Дотримання правил та прояв взаємоповаги один до одного є гарантом плідної співпраці сільськогосподарських підприємств та пасічників, що несе користь обом сторонам, пасічнику – мед, пилок та здорових бджіл, а сільгоспвиробнику – підвищення врожайності.

 

 

       Державний фітосанітарний інспектор                                       О.Веклич


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень