Користь чи шкода від сонця?

Дата: 25.07.2022 12:13

Користь чи шкода від сонця?

Літо в самому розпалі! Ми намагаємося якомога більше часу проводити на сонці, насолоджуватися ним максимально. І це не дивно. Адже під впливом сонця в нашому мозку виробляється так званий «гормон щастя», і ми на підсвідомому рівні прагнемо отримати дозу цього гормону скоріше і побільше. Але мало хто з нас замислюється про те, що крім незаперечної користі сонячні промені несуть в собі також і певну небезпеку.

Користь від сонця.

Крім згаданого «гормона щастя» сонце здійснює на наш організм сприятливий вплив і багато в чому іншому. Ультрафіолетові промені активують обмін речовин, покращують роботу залоз внутрішньої секреції і кровоносної системи, збільшують кількість гемоглобіну. Під променями сонця в організмі виробляється вітамін Д, який зміцнює кістки, допомагає засвоєнню мінеральних речовин, покращує імунну систему. Ультрафіолетове випромінювання має антибактеріальну дію, шкіра стає здоровою, еластичною, зникають вугри і ранки.

Шкода від сонця.

Ніколи не помиляється відома приказка – все добре в міру. У випадку з любов’ю до сонця – теж. Зловживання ним може призвести до сумних наслідків. Вам знайомі такі відчуття-через день після відпочинку на пляжі шкіра починає хворіти, червоніти, виникає печіння, а згодом вона починає облазити? Мало хто замислюється, що означають подібні симптоми. Адже це вірні ознаки сонячного опіку! Hаш улюблений модний загар є нічим іншим, як захисною реакцією організму на ультрафіолетове випромінювання.

Надмірне перебування на сонці сушить шкіру, призводить до її передчасного старіння, руйнує білки та інші корисні речовини.

Зловживання сонцем може призвести до утворення меланоми, хвороби, відомої як рак шкіри.

Але не тільки шкіра схильна до ризику негативного впливу сонячних променів. Постраждати може і головний мозок. Якщо довго перебувати на сонці з непокритою головою, можна отримати сонячний удар, який може призвести до летального результату.

У спекотні літні дні бажано переглянути своє харчування. Перш за все зменшите розмір порцій, до яких ви звикли. Відмовтеся від солоних, жирних і смажених страв. Після них сильніше хочеться пити. Набагато краще підійдуть легкі холодні супи (окрошка, борщ), пісне м’ясо і риба, овочеві салати і фрукти. Пиво і кофеїновмісні напої сприяють зневодненню. Навіть морозиво не стільки охолоджує організм, скільки обтяжує, бо це жирний продукт. У спеку кращий десерт це фрукти і ягоди.

Пам’ятайте і про те, що харчові отруєння влітку трапляються значно частіше, ніж в інші сезони! Свіжоприготовлена домашня їжа допоможе їх уникнути.

Ось кілька правил, дотримання яких допоможе вам зробити сонце абсолютно безпечним для вас:

• Косметологи в один голос рекомендують користуватися кремами для обличчя з SPF-фільтром.
  • Перебувайте на сонці в сонцезахисних окулярах;
  • Якщо у вас особливо чутлива шкіра, загоряйте тільки в тіні;
  • Не загоряйте натще і відразу після їжі (витримайте паузу в годину-півтори);
  • Пийте більше рідини, щоб уникнути зневоднення організму;
  • Під час загоряння не можна спати і не рекомендується читати;
  • Не можна засмагати вагітним.

Пережити жарку пору буде значно простіше, якщо ви станете дбайливо і уважно ставитися до свого здоров’я. Прислухайтеся до свого організму і постарайтеся створити для нього щадний режим.

Приємного вам відпочинку і сонячного літа!

Біолог санітарно –гігієнічної  лабораторії                                     Ольга ОСТАПИШИН

Богородчанського віділу

ДУ « Івано - Франківський ОЦКПХ МОЗ»