Івано-Франківська область, Івано-Франківський район

УВАГА-СИБІРКА!

Дата: 20.10.2022 16:40

УВАГА-СИБІРКА!

В Київській області в фермерському господарстві виявлено випадок сибірки. Захворіла одна з кіз даного господарства.Цей випадок повинен підвищити насторогу до даного захворювання, оскільки сибірка в людини має тяжкий перебіг і часто закінчується смертю.

У зв’язку з утвореннямзбудникомсибірки спор та довготривалимзберіганням в ґрунті, спалахисибірки в Україніможутьвиникнути де завгодно.Спори бактерійсибіркиможутьзалишатися в латентному стані в ґрунтітривалий час і активізуватися, коли поверхняґрунтупорушується, наприклад, у результатіповені, зливи, зсувівабомеханічноговпливу.

Сибірка – гостренебезпечнеінфекційнезахворюваннявсіхвидівсільськогосподарських, домашніх і диких тварин, а також людей, яке спричиняєтьсяBacillusanthracis.

Джерелом і факторами передачі па­лички сибірки є переважно свійські тва­рини, а також шкіра, шерсть, роги, копита і продукти харчування тварин­ного походження (м'ясо, молоко і ін.).Зараження частіше відбувається під час забою худоби, зняття шкіри з тва­рин, розрізування м'яса худоби, яка хворіла на сибірку.Найчастіше захворювання спосте­рігається теплої порироку.

Залежно від шляхів проникнення в організм спор можуть бути різні клінічні форми сибірки: легенева (виникає у разі вдихання мікробів), кишкова (у разі харчування зараженим м'ясом, моло­ком), шкірна (через пошкоджену шкіру),   яка прояв­ляється утворенням специфічної ви­разки –карбункулом. Карбункульозна форма спостерігаєтьсянайчастіше (99,1 %).

Інкубаційнийперіод при сибірцівідносно короткий — відкількох годин до кількохдіб.

Для профілактики інфікування сибіркою потрібно неухильно дотримуватись наступних заходів:

-купуватим’ясо та м’ясопродуктилише в місцях, де якістьпродуктівконтролюють;

-люди, якіпереробляють та реалізуютьм’ясо, м’ясопродуктичи будь-яку тваринницькусировину, зобов’язанідотримуватисягігієнічних норм, щобубезпечити себе та інших;

-важливий контроль захворюваностітварин;

-забійдомашньоїхудоби повинен відбуватисялише з дозволуветпрацівників;

-потрібнодбати про упорядкованезахороненнятрупівтварин, а зараженітрупитварин – знищувати;

-необхіднийветконтрольхутряної та шкіряноїсировини;

-не нехтуватищепленнямитваринпротисибірки;

-особи, якімали контакт ізхворимитваринамиабосировиноювідхворихтварин, маютьотриматиекстренупрофілактикуантибіотиками.Для імунізації людей проти сибір­ки використовують живу суху вакцину. У разі прямого контакту людей з матеріалом, який містив сибіркові палички або спори, їх участі у забої і розбиранні туш тварин, які виявили­ся хворими на сибірку, особам, які доглядають за хворими тваринами і брали участь у їх захороненні, вжива­ли в їжу м'ясо хворої тварини, пока­зана екстрена профілактика, її про­водять лише в ранні строки після за­раження (не пізніше ніж 5 діб). Для екстреної профілактики засто­совують антибіотики і протисибірко­вий γ-глобулін (20—25 мл).

В Івано-Франківській області налічується 175 стаціонарно неблагополучних населених пунктів щодо сибірки, де були у свій час зареєстровані спалахи захворювання.

Крім того, в області є 108 відомихмісцьзахороненьтрупівтварин, щозагинуливідсибірки.

Останнійспалахзахворювання на Івано-Франківщинібулозафіксованоще в 2007 році (с.СтаруняБогородчанського району, особистеселянськегосподарство).

СпеціалістамиБогородчанськоговідділу ДУ «Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ» щороку проводиться відбір проб грунту зі скотомогильників, де відбулись захоронення тварин, що загинули від сибірки для лабораторного контролю на базі лабораторії особливо небезпечнихінфекцій.

Лікар-епідеміолог

Богородчанського відділу ДУ «ІФ ОЦКПХ МОЗ»Світлана ГАВРИЛКО