Івано-Франківська область, Івано-Франківський район

1 грудня –Всесвітній день боротьби зі СНІДом

Дата: 29.11.2022 15:11

1 грудня –Всесвітній день боротьби зі СНІДом

Одна з останніх епідемій нашої сучасності була названа  чумою 20-го століття - синдром набутого імунного дефіциту, скорочено - СНІД. Не дивлячись на досягнення нашої прогресивної науки, вона ще далеко не закінчена. Її масштаб, цинічність і підступність досі не може залишити байдужим жодної людини. Символ боротьби зі СНІДом - червона стрічка.

У січні 2022 року в Україні офіційно зареєстровано 987 нових випадків ВІЛ-інфекції, у 295 пацієнтів діагностовано СНІД, а 126 людей померли від СНІДу.

Шляхи інфікування ВІЛ в Україні у січні 2022 року: гетеросексуальний — 653; гомосексуальний — 26; парентеральний — 303; вертикальний — 107; невідомий — 2.

ВІЛ-інфекція – антропонозне вірусне захворювання, в основі патогенезу якого лежить прогресуючий імунодефіцит і розвиток внаслідок цього вторинних опортуністичних інфекцій і пухлинних процесів.

Природна сприйнятливість людей - висока.

Середня тривалість життя інфікованих ВІЛ становить 11-12 років. Однак поява ефективних хіміопрепаратів дозволила значно продовжити життя ВІЛ-інфікованих.

Джерелом ВІЛ - інфекції є ВІЛ - інфікована людина як з клінічними проявами так і без клінічних ознак інфекції.

У великій кількості вірус міститься в біологічних рідинах організму.      Встановлено три основні шляхи інфікування ВІЛ, а саме:

1.Статевий шлях

2.Парентеральний –через кров (переливання інфікованої цільної крові або її компонентів, при використанні забруднених шприців, інструментарію; при пересадці інфікованих органів)

3.Вертикальний шлях (внутрішньоутробно через плаценту від ВІЛ - інфікованої матері до дитини);

ВІЛ - інфекція не передається : побутовим шляхом, при дотиках, обіймах, рукостисканнях; через поцілунки; при спільному проживанні в одній квартирі; через посуд, столові прибори; через їжу; фекально - оральним шляхом; через постільну білизну, предмети побуту, іграшки; повітряно - крапельним шляхом (у тому числі при чханні і кашлі); при купанні у воді; через ручки дверей і кранів, унітази; через гроші; через спортивні снаряди; при укусах комах або тварин.

Вірус ВІЛ надзвичайно чутливий до зовнішніх впливів, гине під дією всіх відомих дезінфектантів. Нагрівання до 56 °С різко знижує інфекційність вірусу, при нагріванні до 70-80 ° С він інактивується через 10 хв. Віріони чутливі до дії 70% етилового спирту (інактивуються через 1 хв), 0,5% розчину гіпохлориду натрію. Стійкий при ліофільному сушінні, дії ультрафіолетових променів і іонізуючої радіації.

В  Україні домінує статевий шлях інфікування.

При даному захворюванні п р о ф і л а к т и ч н і заходи відіграють вирішальну роль: це недопущення парентерального шляху інфікування (дотримання вимог щодо безпеки лікувально-діагностичного процесу в лікувально-профілактичних закладах шляхом забезпечення для кожного пацієнта індивідуального стерильного набору мед інструментарію як при огляді пацієнта, так і здійсненні будь-якої медичної маніпуляції) та захищені випадкові статеві  контакти.

Потрібно усвідомлювати, що наявність однократного вживання наркотичних речовин шляхом парентерального введення може привести до інфікування. Існує ще небезпека – це випадково травмуватися голкою шприца одноразового використання, які зі слідами крові наркомани залишають будь-де.

Необхідно бути обережним, відвідуючи салони перукарських та косметичних послуг, де неякісно продезінфікований інструментарій становить ризик.

Уважно ставтесь до власного здоров'я, пам'ятайте про ризик і будьте здорові!

Лікар-епідеміолог

Богородчанського відділу

ДУ «ІФ ОЦКПХ МОЗ»                                               Світлана  Гаврилко