Як вберегтися від переохолодження.

Дата: 07.12.2022 14:54

Як вберегтися від переохолодження.

• Зима 2022- 2023 року обіцяє  бути особливо складною на тлі війни. Тому, температура в оселях може бути значно нижчою за оптимальну. При низьких температурах наше тіло втрачає тепло швидше, ніж виробляє.
  • Найчастіше переохолодження загрожує:
  • маленьким дітям,
  • людям похилого віку,
  • особам, що мають проблеми зі здоров'ям,
  • особам з захворюваннями серця або у яких може виникати порушення кровообігу,
  • особам , що колись перебували у стані гіпотермії.
  • Для того, щоб вберегтися від переохолодження та почувати себе комфортно, потрібно заздалегідь подбати про відповідний одяг.
  • Одяг при низьких температурах повинен забезпечувати людину теплом, бути зручним та безпечним. Перевагу варто віддавати натуральним матеріалам – бавовна, вовна, які краще зберігають тепло.
  • Для оптимальної терморегуляції важлива багатошаровість одягу. Завдяки повітряному прошарку між одежею тепло краще зберігається. Як правило, одяг повинен бути тришаровим:
  • нижній шар (спідня білизна, шкарпетки. термобілизна) має відводити вологу, адже мокре тіло втрачає більше тепла.
  • Середній шар (светри, кофти, тощо) утримує тепло.
  • Верхній шар захищає від зовнішніх чинників (дощу, снігу, вітру), тому він має бути з щільних матеріалів, що відштовхують воду.
  • Що більше шарів одягу, то тепліше. Одяг має бути з м'яких тканин і не сковувати рухи.
  • Не залишайте без утеплення кінцівки та голову, через них втрачається чимало тепла. Особливо потрібно подбати про ноги. Взуття повинно бути м»яким і теплим, відповідного розміру. Шкарпетки також мають бути  вільними і без тугих гумок, які можуть здавлювати судини і порушувати кровообіг. Не можна допускати потіння ніг, волога охолоджує ноги ще швидше, тому шкарпетки і взуття повинні бути завжди сухими. Для додаткового підігріву можна придбати  термохімічні устилки – грілки (зберігають тепло до 4-х годин).
  • Вдома варто мати декілька ковдр, бажано пухових. Не зайвим буде також ковдра чи простирадло з електропідігрівом, чи спальний мішок.
  •  Щоб уникнути переохолодження – вживайте більше теплої рідини, що сприяє кращій терморегуляції організму. Уникайте вживання напоїв, які містять алкоголь (алкогольне сп'яніння сприяє високій втраті тепла, одночасно викликаючи ілюзію тепла). Додатковим негативним фактором , який сприяє переохолодженню – є паління, яке зменшує периферійну циркуляцію крові і робить кінцівки більш уразливими до дії холоду.
  • Проте не забувайте, що навіть правильно підібраний теплий одяг лише частково може врятувати від перехолодження. Важливо підтримувати достатню фізичну активність, раціонально та правильно харчуватися. Потрібно їсти ситну, висококалорійну їжу, бо на холоді організм потребує багато енергії.

Біолог санітарно-гігієнічної

лабораторії  Богородчанського