Небезпека чадного газу: як уберегтися від отруєння.

Дата: 27.12.2022 10:57

Небезпека чадного газу: як уберегтися від отруєння.

Цьогоріч опалювальний сезон в Україні — найскладніший за всі часи незалежності. Треба бути готовими до того, що в оселі буде прохолодніше, ніж завжди. Тому, українці змушені задуматися над тим як опалювати своє житло. Водночас потрібно пам’ятати про небезпеки альтернативних способів опалення.

Найбільшу небезпеку несуть дрібні порушення на кшталт недбалого ставлення до контролю за димовими та вентиляційними каналами. Запобігти надзвичайним ситуаціям дуже просто: потрібно пам’ятати про необхідність суворого дотримання правил безпеки під час користування газовими приладами та своєчасне й систематичне обслуговування димових та вентиляційних каналів. Саме ці порушення найчастіше призводять до сумних наслідків, пов’язаних з отруєнням чадним газом.

Чадний газ не має кольору, запаху чи смаку, але він може бути смертельним для людини.

У кровоносній системі чадний газ з’єднується з  гемоглобіном. Кров втрачає здатність переносити кисень до тканин, організм швидко відчуває його нестачу.

Хочу нагадати симптоми отруєння чадним газом :

• головний біль
  • нудота
  • прискорене дихання
  • слабкість, відчутт втоми
  • запаморочення
  • сплутана свідомість.

Кількість випадків отруєнь чадним газом в Україні зростає. Статистика є дуже сумною. В листопаді отруїлися чадним газом 368 чоловік, понад 20 загинули, а в грудні отруїлося вже більше 100 людей, з них 14 померли. Найбільше випадків зафіксовано в Львівській (з початку року отруїлося 174 людини), Київській, Дніпропетровській областях.

Значна частина отруєнь виникла через використання пічного опалення.

Як правильно користуватися пічним опаленням:

• перед початком, а також протягом усього опалювального сезону слід очищати димоходи та печі від сажі, щоб не сталось її займання. Очищати опалювальні печі періодичної дії на твердому та рідкому паливі від сажі та різноманітного бруду необхідно не рідше одного разу на три місяці;
  • біля кожної печі перед топковим отвором на горючій підлозі слід прибити металевий лист розміром не менше 0,5 х 0,7 м;
  • усі димові труби та стіни на горищі, через які прокладено димові канали, повинні бути заштукатурені й побілені;
  • золу і шлак, що їх видаляють із топки, необхідно заливати водою та виносити в спеціально відведені місця. Не дозволяється висипати золу і шлак поблизу будівель.

Під час використання пічного опалення не допускається:

• залишати печі, які топляться, без нагляду або доручати нагляд за ними малолітнім дітям;
  • користуватися печами, які мають тріщини;
  • розміщувати паливо, інші горючі речовини та матеріали безпосередньо перед топковим отвором;
  • зберігати незагашені вуглини та попіл у металевому посуді, встановленому на дерев’яній підлозі або горючій підставці;
  • сушити і складати на печах одяг, дрова, інші горючі предмети та матеріали;
  • застосовувати для розпалювання печей легкозаймисті та горючі рідини;
  • використовувати для топлення дрова, довжина яких перевищує розміри топки;
  • здійснювати топлення печей із відкритими дверцятами топки;
  • закріплювати на димових трубах антени телевізорів, радіоприймачів тощо;
  • зберігати в приміщенні запас палива, який перевищує добову потребу.

Основні правила безпечної поведінки, дотримуючись яких можна уникнути трагічних випадків отруєння чадним газом:

• під час користування газовими приладами встановлюйте вікно на провітрювання;
  • у жодному разі не використовуйте опалювальні прилади за відсутності тяги в димарі;
  • під час установки газової колонки, котла передбачте окремий димар для відведення продуктів горіння;
  • якщо ви використовуєте тверде паливо, не зачиняйте витяжку, до моменту повного згорання палива;
  • не користуйтеся газовими приладами при сильних поривах вітру, адже може утворитися зворотна тяга. Слідкуйте за кольором полум’я на пальниках: він має бути синім або фіолетовим. Жовте полум’я — це ознака неповного згорання газу, тож необхідно відрегулювати подачу повітря в пальник;
  • не користуйтеся газовими приладами не за призначенням! Наприклад, не використовуйте газову плиту для обігріву приміщення;
  • експлуатуйте тільки справні газові прилади.

Вкотре звертаємо Вашу увагу на те, що необхідно вкрай обачливо ставитися до експлуатації виробів, які за сьогоднішніх обставин (агресії рф) стали незамінимими в нашому побуті.

Пам’ятаймо, що тільки ми самі відповідальні за своє здоров’я і здоров’я наших близьких!

Завідувач відділення епідеміологічного нагляду (спостереження) за неінфекційними захворюваннями                                            Лілія  КОНЦУР