Карієс у дитини
Карієс у дитини
Звідки з’являються в дитини карієсогенні бактерії? Звичайно, їх джерелом є дорослі або діти з найближчого оточення дитини.
На жаль, в Україні рівень стоматологічного здоров’я дітей досить низький. Так, серед дітей віком 12 років поширеність карієсу зубів становить 72,3% .
Велике занепокоєння викликає також поширеність карієсу зубів у дітей перших трьох років життя. Так, у дітей віком 1 рік вона становить 10-15%, 2 роки – 45-55%, 3 роки – 75-87%,отже діти у 3 роки мають уже 5-6 уражених зубів.
Важливу роль у формуванні карієсу зубів відіграють бактерії, переважно стрептококи: Streptococcus mutans, S. sanguis, S. salivarius, S. milleri, Lactobacillus, Actinomyces viscosus, S. sobrinus, S. mitis; деякі види Lactobacillus; гриби роду Candida. При цьому тяжкість каріозного процесу залежить від активності мікрофлори. Дослідження показують : якщо рівень Streptococcus mutans у слині матері становить 100 тис. КУО/мл, то в слині дитини він становитиме 1000 КУО/мл.
S. mutans має домінуюче значення у формуванні карієсу. Цей мікроорганізм найкраще метаболізує сахарозу, внаслідок чого швидко підвищується рівень молочної кислоти, середовище стає кислим, тим самим погіршуються умови для розвитку інших бактерій. Крім того, S. mutans виробляє адгезини, тому є найбільш активним у створенні зубної біоплівки.
Результати низки досліджень показують, що деякі мікроорганізми створюють власну «компанію» з іншими бактеріями, в якій комфортно проживають. Так, S. mutans співіснує з грибами роду Candida (збудник кандидозу), Porphyromonas gingivalis (збудник швидкопрогресуючого пародонтиту дорослих) та іншими, з якими утворює небезпечну та агресивну асоціацію. Якщо в пацієнта виявляється один з перерахованих вище мікроорганізмів, найімовірніше, наявна і решта сусідів.
Інфікування дитини карієсогенною флорою є:
- проблемою перших трьох років життя дитини,
- наслідком низької особистої та недостатньої професійної (стоматологічної) гігієни батьків;
- наслідком порушень правил гігієни посуду та харчування дитини, які легко виправити.
Отже, метою первинної профілактики є запобігання інфікуванню дитини. Необхідно привчати дитину змалечку чистити зуби. Вибирайте правильну щіточку. Дуже м'яка щетина призначена для дітей віком до 5 років, м'які щітки підходять для дітей віком від 5 до 12 років.
Профілактику карієсу потрібно починати не в 3 роки, коли дитина вже має зуби і вперше потрапляє до стоматолога, а значно раніше.
Методами вторинної профілактики стоматологічних захворювань є:
- ефективна гігієна посуду та ретельний вибір продуктів харчування,
- щоденна гігієна порожнини рота всієї родини ,
- регулярна стоматологічна професійна гігієна.
Це ті базові методи, які дозволяють запобігти інфікуванню дитини.
Наявність стоматологічних захворювань у людини створює резервуар умовно-патогенної мікрофлори, яка здатна зумовити серйозні соматичні захворювання. Тобто соматичне здоров’я дитини безпосередньо пов’язане зі стоматологічним.
Бактеріолог мікробіологічної
лабораторії Богородчанського
відділу ДУ « Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ»
Леся СКРИПНИК-ПЕТРУНИШИН