Чому щеплення від пневмококової інфекції важливе?

Дата: 13.02.2023 11:45

Чому щеплення від пневмококової інфекції важливе?

Пневмококова інфекція – це група інфекційних захворювань людини, що викликаються пневмококом (Streptococcus pneumoniae), мають загальну поширеність, вражають переважно дитяче населення і проявляються різноманітними симптомами.

Пневмокок є  збудником пневмококових  пневмоній (до 70 % з усіх пневмоній), гострого середнього отиту (близько 25 % з усіх отитів), гнійного пневмококового менінгіту (5-15 % усіх бактеріальних менінгітів), ендокардитів (близько 3 %), плевритів, артритів, сепсису.

Пневмококова інфекція поширюється повітряно-крапельним шляхом, наприклад, при кашлі, особливо при тісному контакті. Найчастіше це трапляється взимку або ранньої весни. Інкубаційний період триває від 1 до 3 днів.

Найвищий рівень захворюваності на важкі пневмококові інфекції реєструється у дітей до 5 років і серед людей похилого віку (старше 65 років).

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, щороку від цієї інфекції помирає близько мільйона дітей.

Єдиним способом запобігти хворобам, зумовленим пневмококом, є вакцинація.

В Україні наявні 2 вакцини для профілактики пневмококової інфекції- це Синфлорикс (Бельгія) та Превенар 13 (Велика Британія).

Синфлорикс захищає від 10 штамів (видів) пневмококу і містить нетипований штам Haemophilus influenzae. Вакцинація проводиться дітям з 6-ти тижнів до 5 років.

Превенар 13 захищає від 13 штамів пневмококу. Вакцинацію проводиться дітям з 6-ти тижнів, а також дорослим з груп ризику.

Синфлорикс або Превенар 13 можна вводити одночасно з інактивованими і живими вакцинами (крім БЦЖ) в будь-які терміни до чи після їх введення.

Схеми вакцинації залежать від віку, в якому був розпочатий курс щеплень, і рекомендацій виробника.

Зробити щеплення можна у сімейного лікаря. На жаль, щеплення від пневмокока не входить до гарантованих державою, тому їх доведеться оплатити власним коштом.

Завідувач відділення епіднагляду та

профілактики інфекційних хвороб