УВАГА ! МЕНІНГОКОКОВА  ІНФЕКЦІЯ

Дата: 09.03.2023 08:27

УВАГА ! МЕНІНГОКОКОВА  ІНФЕКЦІЯ

З початку 2023 року на Прикарпатті зареєстровано два летальних випадки менінгококової інфекції серед дитячого населення  - у Коломийському та Калуському районах (на Рожнятівщині).

Щороку в світі реєструють близько 300 000 – 500 000 випадків менінгококової інфекції, зокрема 30 000 – 50 000 летальних. Менінгококи групи В, що викликають найбільш загрозливі клінічні форми менінгококової інфекції – менінгококцемію та менінгіт – є одними із найпоширеніших в Україні. У 2022 році усього зареєстровано 98 випадків, у 2021 році – 91. Найвищий рівень захворюваності – серед дітей віком від 6 місяців до 3 років.

Отже, нагадуємо:

менінгококова інфекція (МІ)  - це гостре антропонозне інфекційне захворювання, що передається повітряно-краплинним шляхом. Збудником МІ є менінгокок (Neisseria meningitidis). Існує 12 груп збудника. Найчастіше зустрічаються: А, В, С, W, Y.

Джерелом інфекції є люди — носії збудника, які виділяють менінгококи і не мають запальних змін у носоглотці, або ж хворі на гострий назофарингіт і генералізовані форми МІ.

Збудник передається із краплями слизу під час кашлю, чхання, розмови. Близький тривалий контакт з інфікованою людиною-носієм сприяє поширенню хвороби.

Інкубаційний період захворювання ( від моменту проникнення збудника до початку симптомів) - 1–10 днів і в середньому становить 4 дні.

Основні симптоми :

- різке підвищення t тіла до 39 – 410 С, блювота;

- геморагічний висип різного діаметру, який не зникає при натисканні;

- у дітей до 1 року: монотонний плач, постійні зригування, тім'ячко "вибухає";

- підвищена чутливість до звуків, світла;

- головний біль, періодичні судоми;

- характерна поза: ноги притиснуті до живота, голова закинута назад;

- збудження, що може змінюватись в'ялістю.

Після перенесеної хвороби зберігається тривалий імунітет.

Важливо своєчасно діагностувати хворобу. Якщо ви помітили в себе або рідних такі симптоми, то негайно зверніться до лікаря.

Але попередити це захворювання можна зробивши вакцинацію!

В Україні щеплення від менінгококової інфекції належить до рекомендованих і не фінансується з державного бюджету.

Ефективність вакцинації перевищує 93%, і найкращі результати — після щеплень в ранньому дитячому віці.

В Україні зареєстровані  та доступні три вакцини:

Менактра (виробництво США) - проти штамів А, C, Y, W. Вводиться з 9 міс. - 2 дози, після 2 років і  дорослим - 1 доза.

Німенрикс (виробництво Бельгія) - проти штамів А, C, Y, W. Вводиться з 6 тижнів - 3 дози, з 6 міс. 2 дози., після 1 року та дорослим - 1 доза.

Бексеро (виробництво Італія) - проти штаму В, зареєстрована в Україні з жовтня 2022 року. Вводиться з 2-5 міс. - 3 дози і бустерна,  6-23 міс. - 2 дози і бустерна, діти від 2 років і дорослі - 2 дози.

Лікар-інтерн-епідеміолог

відділення епіднагляду та профілактики інфекційних хвороб

Богородчанського відділу

ДУ ‹Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ›                                         Юлія ВИСОЧАНСЬКА