Старобогородчанська громада
Івано-Франківська область, Івано-Франківський район

7 квітня - Всесвітній день здоровˈя.

Дата: 06.04.2023 10:29
Кількість переглядів: 70

Фото без опису

7 квітня - Всесвітній день здоровˈя.

У цей день 1948 року під егідою ООН розпочала свою діяльність Всесвітня організація охорони здоров’я. День підписання статуту ВООЗ 7 квітня проголошено Всесвітнім днем ​​здоров’я. Вперше свято відзначили вже 1950 року. Дане свято хоч і не входить до переліку офіційних, але змушує замислитися кожного громадянина  про свою душу та фізичну форму.

У 2023 році цей день особливо визначальний ​​– Благовіщення Господнє.

Найчастіше людина починає замислюватися про свій спосіб життя і здоров’я,  коли наздоганяє якась проблема, з’являється нездужання чи хвороба.
Турбота про своє здоров’я не має бути проблемою, турбота про своє здоров’я повинна бути способом життя.

5 найважливіших правил здорового способу життя:

  • Здоровий спосіб життя: правило № 1

Найважливіше для здорового способу життя – це раціональне харчування. Нагадаємо про тарілку здорового харчування, яка передбачає споживання наступних продуктів:

Овочі та бобові - не менше 300 г на добу. Їжте капусту, огірки, листя салату та іншу зелень, цибулю, гарбуз, моркву, перець, помідор, редьку та інші овочі. Корисно споживати квасолю, горох, червону сочевицю ( 75 г на добу).

Фрукти та ягоди -  не менше 300 г на день.

Надавайте перевагу цільнозерновим продуктам. Це вівсяна, гречана та пшенична каші, нешліфований рис, а також макарони з твердих сортів пшениці, цільнозерновий хліб та хлібці. Проте, випічки з білого борошна краще їсти менше.

Молочні продукти (молоко, йогурт, кефір, твердий та кисломолочний сир, сметану) 2-3 рази на день. Щодня варто з’їдати 1-2 яйця.

Корисні жири містяться у соняшниковій, оливковій, лляній та кукурудзяній оліях. Надзвичайно корисним є риб’ячий жир, тому слід прагнути регулярно споживати жирну морську рибу.

Здорове харчування передбачає переважне споживання м’яса птиці, телятини та кролятини. 2 рази на тиждень бажано їсти рибні страви, хоч одну з них - з морської риби.

Зверніть увагу на шкідливі продукти !  Це чіпси, солодкі газовані напої; фастфуд (біляші, чебуреки, картопля-фрі), кетчупи, майонези; продукти з консервантами (горішки, сухарики); маргарини,  спреди, жирні кондвироби; бульйонні кубики, супи швидкого приготування (мівіна), що містять харчові добавки і велику кількість солі.

Не їжте багато солоного, жирного та солодкого. Рекомендується не більше 50 г цукру (10 чайних ложок) на день. Але прагніть до зменшення цієї порції ще вдвічі - до 25 г. Щодо солі, то її вживати можна не більше 5 г  на день.

І не менш важливий продукт - вода. Організм людини на 70% складається з води. Споживайте чисту, краще, джерельну воду. Рідина використовується нирками як розчинник для накопичених в тканинах продуктів розпаду і формування сечі.  Пити треба регулярно, рівними порціями впродовж всього дня.

  • Здоровий спосіб життя: правило № 2

Активність, активність і ще раз активність! Будьте активними, життєрадісними і відкритими до світу. В умовах постійної зайнятості важко знайти час на походи в спортзал, заняття спортом… А даремно. Піші прогулянки на свіжому повітрі, ранкову пробіжку, зарядки вранці ніхто не відміняв. Ходіть більше пішки, гуляйте у парках та лісах, будьте рухливими.

  • Здоровий спосіб життя: правило № 3

Здоровий спосіб життя жодним чином не сумісний зі шкідливими звичками: куріння, вживання алкоголю і тим більше наркотики. І якщо алкоголь по святах при здоровому способі життя ще можна зрозуміти (для дорослої людини, але ніяк не для дитини чи підлітка!), то куріння і наркотики скасовуються повністю.

  • Здоровий спосіб життя: правило № 4

Основа здорового способу життя – це, перш за все, здоровий сон. Потрібно спати - 7-9 годин. Найбільш сприятливий час для сну — з 22 години до 6 години ранку. В цей час відбувається очищення крові та перерозподіл енергії, а також організм виробляє мелатонін - гормон, який регулює роботу головного мозку, імунної та інших систем, працює як  антиоксидант і сповільнює  процеси старіння клітин.  Потрібно привчити свій організм лягати і прокидатися в один і той же час, незалежно від того, який день тижня: будній чи вихідний.

  •  Здоровий спосіб життя: правило № 5- Внутрішня гармонія

Одне з найважливіших правил здорового способу життя – це позитивний настрій! Не зациклюйтеся на невдачах і промахах. Вчіться долати стрес, адже  джерело стресу — не події самі по собі, а наше сприйняття цих подій. Наше здоров’я й здоровий спосіб життя в цілому починаються з правильного внутрішнього настрою.

Здоровий спосіб життя – це дбайливе ставлення до себе! Навчіться  любити і піклуватися про себе щодня, у будь-якому віці. Наприклад, при відвідуванні  спортзалу  займатися потрібно із задоволенням, думати про те, що кожна вправа підтягує Ваші м’язи, корегує хребет … Кожне наступне заняття наближає Вас до здорового ідеалу, а також віддаляє від старіння!

Головні причини, які підвищують ризик передчасної смертності глобально, це високий кров’яний тиск, куріння, алкоголь, високий рівень глюкози в крові, малорухливий спосіб життя, надмірна вага та ожиріння. В комплексі з генетичними факторами вони провокують смертельні хвороби: серцево-судинні, онкологічні, аутоімунні, порушення психічного здоров’я.

Найнадійніший та найдоступніший шлях для запобігання цим хворобам -  здоровий спосіб життя.

Тому засвоюємо основні правила: правильно харчуйтеся, пийте чисту воду, ходіть пішки, дотримуйтеся режиму дня; будьте більш терплячими до інших; відмовтеся від куріння, алкоголю та інших шкідливих звичок.  

 Доброго Вам здоров’я!

 

Завідувач мікробіологічної

лабораторії  Богородчанського  відділу

ДУ « Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ»                     Лілія ЛАПКО

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь