Старобогородчанська громада
Івано-Франківська область, Івано-Франківський район

Чим небезпечний правець?

Дата: 15.05.2023 11:19
Кількість переглядів: 83

Фото без опису

Правець відомий людству з далекої давнини. Найдавніший опис проявів правця знайдено в єгипетському папірусі, датованому близько 2600 років до н. е. Гіппократ, у якого від цього захворювання, як вважається, загинув син, описав перебіг хвороби і дав їй назву.

Правець і у XXI столітті залишається важливою медичною і соціальною проблемою, через повсюдне поширення, переважне ураження людей похилого віку і маленьких дітей, вкрай тяжкий перебіг із високою летальністю. У світі щорічно хворіють на цю недугу (переважно в країнах із слабкою економічною та медичною системами) близько 4 млн людей і гинуть близько 1 млн. Навіть у разі застосування найсучасніших методів лікування у розвинених країнах помирає 30-60 % госпіталізованих хворих.

В останні 5 років в Україні було зареєстровано випадки правцю: 2018р. - 19 випадків, 2019р. - 15, 2020р – 12, 2021р. - 7, 2022р. – 12. А летальність за 2015—2020 роки від правця перевищила 60 %, що було пов’язано із порушеннями планової імунізаціїї, несвоєчасним зверненням за медичною допомогою при травмах і екстреною профілактикою правця.

Правець – це гостре інфекційне захворювання, що передається при контакті зі спорами бактерій роду клостридій, які живуть у ґрунті та кишковому тракті тварин.

Найчастіше хвороба розвивається у разі потрапляння спор у забруднену землею рану. Сприятливим для зараження фактором є ходіння босоніж («хвороба босих ніг»). Захворювання може виникати і при травмах, що супроводжуються ушкодженням шкіри, без контакту з ґрунтом (уколи колючками, подряпини, укуси диких та домашніх тварин, побутові травми тощо), тому що спори потрапляють на дерева, кущі, одяг. Зараження також можливе при забруднених опікахвідмороженнях, електротравмах, кримінальних абортах, пологах в асептичних умовах тощо.

Пам’ятайте, від людини до людини правець не передається, а обробка рани антисептиками не допоможе знешкодити бактерії.

Перші симптоми захворювання правцем: хворі скаржаться на підвищену збудливість, неспокій, почуття страху, безсоння. У людини може бути посилене потовиділення, підвищення температури тіла до 37 або 37,5 градусів. Водночас з'являються невизначені "тягнучі" болі в ділянці спини, попереку та потилиці. Часто є болі в горлі, особливо при ковтанні, зубні болі. Поява таких ознак, як прогресуюче заклякання мімічних м'язів обличчя, заціпеніння м'язів потилиці та інших м'язових груп — роблять діагноз правця безсумнівним.

Симптоми можуть з’явитися з 3 по 21 день після зараження.

Без вчасної медичної допомоги хвороба може призвести до смерті.

Сприйнятливість до правця висока. Групу ризику складають сільські мешканці, працівники, які мають взаємодію з ґрунтом. Збільшення захворюваності в Україні відзначається у період підвищеної сільськогосподарської активності — квітень-жовтень.

 

 

Категорію ризику також складають військовослужбовці під час проведення бойових дій. В час війни це стосується і цивільного населення, яке може отримати травми, поранення під час вибухів, руйнувань.

Правець простіше попередити, ніж лікувати, оскільки його лікування, навіть при використанні найсучасніших методів, є надзвичайно важкою проблемою, водночас більшість з тих, хто одужує, мають інвалідність.

Загальна профілактика правця полягає у поширенні медичних знань щодо шляхів зараження правцем, запобіганні травматизму.

Специфічна профілактика: основним заходом запобігання захворюванню на правець є активна імунізація, яка проводиться планово відповідно до Національного календаря щеплень. Діти отримують щеплення в 2, 4, 6, 18 місяців, 6 років і 16 років. Надалі дорослим кожні 10 років необхідно проводити ревакцинацію, щоб отримати стійкий імунітет до небезпечної хвороби.

Дітям, старшим 7 років, та дорослим, які раніше не були щеплені або не мають даних щодо імунізації, проводять щеплення вакциною (АДП-м анатоксин) триразово з інтервалом 4 тижні між першою і другою дозами, та 6 місяців між другою і третьою дозами. А в подальшому – щодесять років.

Екстрену специфічну профілактику проводять при загрозі розвитку правця (забруднені травми різного характеру з ушкодженням шкіри або слизових оболонок) – при зверненні за медичною допомогою.  Рани при цьому піддають ретельній хірургічній обробці. Подальша тактика залежить від попередніх щеплень потерпілого та наявності документального підтвердження імунізації проти правця в минулому.

Закликаємо кожного перевірити свій вакцинальний статус, надолужити пропущене щеплення і бути захищеним від правцю і дифтерії (вакцина для дорослих і дітей містить і протидифтерійний компонент).

 Бережіть себе, потурбуйтесь про близьких!

 

 

Завідувач відділення епіднагляду та

профілактики інфекційних хвороб

Богородчанського відділу

ДУ «Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ»                                 Надія ГЛУШКО

 

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень