Старобогородчанська громада
Івано-Франківська область, Івано-Франківський район

Чим небезпечний правець?

Дата: 15.05.2023 11:19
Кількість переглядів: 111

Фото без опису

Правець відомий людству з далекої давнини. Найдавніший опис проявів правця знайдено в єгипетському папірусі, датованому близько 2600 років до н. е. Гіппократ, у якого від цього захворювання, як вважається, загинув син, описав перебіг хвороби і дав їй назву.

Правець і у XXI столітті залишається важливою медичною і соціальною проблемою, через повсюдне поширення, переважне ураження людей похилого віку і маленьких дітей, вкрай тяжкий перебіг із високою летальністю. У світі щорічно хворіють на цю недугу (переважно в країнах із слабкою економічною та медичною системами) близько 4 млн людей і гинуть близько 1 млн. Навіть у разі застосування найсучасніших методів лікування у розвинених країнах помирає 30-60 % госпіталізованих хворих.

В останні 5 років в Україні було зареєстровано випадки правцю: 2018р. - 19 випадків, 2019р. - 15, 2020р – 12, 2021р. - 7, 2022р. – 12. А летальність за 2015—2020 роки від правця перевищила 60 %, що було пов’язано із порушеннями планової імунізаціїї, несвоєчасним зверненням за медичною допомогою при травмах і екстреною профілактикою правця.

Правець – це гостре інфекційне захворювання, що передається при контакті зі спорами бактерій роду клостридій, які живуть у ґрунті та кишковому тракті тварин.

Найчастіше хвороба розвивається у разі потрапляння спор у забруднену землею рану. Сприятливим для зараження фактором є ходіння босоніж («хвороба босих ніг»). Захворювання може виникати і при травмах, що супроводжуються ушкодженням шкіри, без контакту з ґрунтом (уколи колючками, подряпини, укуси диких та домашніх тварин, побутові травми тощо), тому що спори потрапляють на дерева, кущі, одяг. Зараження також можливе при забруднених опікахвідмороженнях, електротравмах, кримінальних абортах, пологах в асептичних умовах тощо.

Пам’ятайте, від людини до людини правець не передається, а обробка рани антисептиками не допоможе знешкодити бактерії.

Перші симптоми захворювання правцем: хворі скаржаться на підвищену збудливість, неспокій, почуття страху, безсоння. У людини може бути посилене потовиділення, підвищення температури тіла до 37 або 37,5 градусів. Водночас з'являються невизначені "тягнучі" болі в ділянці спини, попереку та потилиці. Часто є болі в горлі, особливо при ковтанні, зубні болі. Поява таких ознак, як прогресуюче заклякання мімічних м'язів обличчя, заціпеніння м'язів потилиці та інших м'язових груп — роблять діагноз правця безсумнівним.

Симптоми можуть з’явитися з 3 по 21 день після зараження.

Без вчасної медичної допомоги хвороба може призвести до смерті.

Сприйнятливість до правця висока. Групу ризику складають сільські мешканці, працівники, які мають взаємодію з ґрунтом. Збільшення захворюваності в Україні відзначається у період підвищеної сільськогосподарської активності — квітень-жовтень.

 

 

Категорію ризику також складають військовослужбовці під час проведення бойових дій. В час війни це стосується і цивільного населення, яке може отримати травми, поранення під час вибухів, руйнувань.

Правець простіше попередити, ніж лікувати, оскільки його лікування, навіть при використанні найсучасніших методів, є надзвичайно важкою проблемою, водночас більшість з тих, хто одужує, мають інвалідність.

Загальна профілактика правця полягає у поширенні медичних знань щодо шляхів зараження правцем, запобіганні травматизму.

Специфічна профілактика: основним заходом запобігання захворюванню на правець є активна імунізація, яка проводиться планово відповідно до Національного календаря щеплень. Діти отримують щеплення в 2, 4, 6, 18 місяців, 6 років і 16 років. Надалі дорослим кожні 10 років необхідно проводити ревакцинацію, щоб отримати стійкий імунітет до небезпечної хвороби.

Дітям, старшим 7 років, та дорослим, які раніше не були щеплені або не мають даних щодо імунізації, проводять щеплення вакциною (АДП-м анатоксин) триразово з інтервалом 4 тижні між першою і другою дозами, та 6 місяців між другою і третьою дозами. А в подальшому – щодесять років.

Екстрену специфічну профілактику проводять при загрозі розвитку правця (забруднені травми різного характеру з ушкодженням шкіри або слизових оболонок) – при зверненні за медичною допомогою.  Рани при цьому піддають ретельній хірургічній обробці. Подальша тактика залежить від попередніх щеплень потерпілого та наявності документального підтвердження імунізації проти правця в минулому.

Закликаємо кожного перевірити свій вакцинальний статус, надолужити пропущене щеплення і бути захищеним від правцю і дифтерії (вакцина для дорослих і дітей містить і протидифтерійний компонент).

 Бережіть себе, потурбуйтесь про близьких!

 

 

Завідувач відділення епіднагляду та

профілактики інфекційних хвороб

Богородчанського відділу

ДУ «Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ»                                 Надія ГЛУШКО

 

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь