Івано-Франківська область, Івано-Франківський район

Захист томатів

Дата: 21.07.2023 11:58

Захист томатів

Томати – це улюблені овочі дачників та городників. Навіть на ділянці кілька соток для них знайдеться почесне місце. Готуємо з помідорів салати, маринуємо, солимо, робимо томат. Ми засмучуємось, коли улюблені овочі з незрозумілої причини пропадають. Якщо знати, як не допустити хвороби і за першими симптомами зупинити захворювання, врожай буде врятований.

Фітофтороз  вражає рослини у серпні, коли дні спекотні, а ночі прохолодні. Якщо літо дощове, проявляється раніше. Інкубаційний період триває близько двох тижнів. Захворювання проходить стрімко, за місяць воно здатне повністю знищити рослину.

Симптоми : брудно-коричневі плями з нерівними розмитими краями. Якщо сухо – листя  зморщується та засихає, якщо волого – гниє; розмиті коричневі штрихи на стеблах; сірий наліт на нижній стороні листка, який видно у вологу погоду – рано-вранці або після дощу; поразка гниття плодів.

Якщо на листі вже проявилися плями, біопрепарати будуть неефективними. Грибоподібний організм вже захопив міжтканинний простір і поширюється. До того ж, патоген  швидко пристосовується до препаратів та несприятливих умов. Тому доведеться вдатися до важкої артилерії і вибрати хімічні засоби захисту : Рідоміл Голд, Ревус Топ, Квадріс, Чарівник та ін.

Альтернаріоз, макроспоріоз або суха плямистість  проявляється в суху спекотну погоду з ранковими росами та короткочасними дощами. Альтернаріоз може знищити до 70% врожаю.

Симптоми : сухі чітко окреслені бурі плями з темнішим центром і вираженою  кільчастістю; пожовтіння листя; у вологу погоду на плямах утворюється сажистий наліт; пошкодження плодів сухими плямами, що розтріскуються.

Лікування : Ревус Топ;  Квадріс;  Фітал та ін.

Антракноз, мідянка  атакує ослаблені чи пошкоджені томати на кислих грунтах з нестачею фосфору і калію. Оптимальні умови для поширення – спекотна та волога погода.

Симптоми : безформні плями на листі мідного кольору, яке згодом темніє; вдавлені склоподібні плями на плодах з часом набувають чорного кольору, хвороба проявляється під час дозрівання. Грибок виділяє токсини, тому заражені плоди непридатні для вживання.

Профілактика : розкислення ґрунту вапном або доломітовим борошном; своєчасне внесення підживлення фосфором та калієм.

Септоріоз, біла плямистість розвивається при температурі 20-25°С і дощової погоди. Грибок вражає листя томатів. Рослина погано розвивається, урожайність падає.

Симптоми : безформні світлі плями на листі, облямовані обідком у центрі плям темні точки – спороношення грибка.

Лікування : Ревус Топ, Фітал; препарати міді: Мідян Екстра, Блу Бордо, Блу Голд;

Біопрепарати : Триходермін, Фітоспорин та ін.

Борошниста роса розвивається при низькій вологості та високій температурі. Грибок забирає у рослини поживні речовини, порушуючи процеси фотосинтезу. Імунітет слабшає, томат стає легкою здобиччю для вторинних інфекцій.

Симптоми : білий наліт на листі.

Лікування : Швидкість, Топаз, Фундазол, Топсин

Біопрепарати : Фітоспорин або  Фітодоктор, Триходермін та ін.

Бура плямистість проявляється під час цвітіння томатів за високої вологості та температури до 30°С. Грибок пошкоджує листову пластину та порушує процеси харчування у рослині. Це знижує врожай, плоди не визрівають і стають дрібними.

Симптоми : захворювання починається з нижніх ярусів листя; на листі виникають світлі плями, які згодом буріють; на звороті листа утворюються бурі плями з нальотом.

Лікування : Медян Екстра, Блу Голд; Квадріс та ін.

Вірусна кучерявість, мозаїка та бронзовість томатів переносяться шкідниками та зараженим насінням.

Симптоми: укорочені міжвузля; деформоване листя - дрібне, скручене, неприродної форми, ниткоподібне; кущистість, суцвіття  що зрослися; кільцеві плями на плодах; деформація плодів.

Попелиця, цикадки, трипси, білокрилка - це основні переносники вірусів.

Препарати для боротьби зі шкідниками томатів: Енжіо, Вертимек

Біопрепарати: Актоцид, Актофіт  та ін.

Маленькі поради для великого врожаю

Не сійте томати густо. Циркуляція повітря між рослинами – запорука їхнього міцного здоров'я.

При пасинкуванні обробляйте ранки розчином: Фундазол,  Топсин, Максима, Фітоспорину.

Вносіть  добрива збалансовано. Надлишок азоту так само небезпечний для томатів, як і недолік фосфору, калію та мікроелементів.

Поливайте під корінь водою кімнатної температури. Дощування сприяє перенесенню інфекцій, а холодна вода знижує імунітет.

Проводьте профілактичні обприскування. Завжди простіше  недопустити, ніж вилікувати.

Регулярно боріться із шкідниками. Не допускайте  рознощиків інфекцій на свою ділянку.

Сійте сидерати: ріпак, гірчиця, люпин – найкращі лікарі ґрунту.

Якщо дотримуватися цих простих правил, рослини залишаться здоровими, а врожай порадує своїм достатком.

При роботі з засобами захисту рослин, дотримуватись загально прийнятих державних санітарних правил ДСП 8.8.1 та правил особистої гігієни.

Оксана Веклич                                                                     провідний спеціаліст управління

фітосанітарної безпеки

ГУ ДПСС в Івано-Франківській області