2 жовтня - Всесвітній день тверезості та боротьби з алкоголізмом
2 жовтня - Всесвітній день тверезості та боротьби з алкоголізмом.
У 2008 році під час Всесвітньої асамблеї охорони здоров'я у Женеві Індія запропонувала провести Всесвітній день тверезості та боротьби з алкоголізмом.
День тверезості – це добра традиція, започаткована ще в минулому столітті. Перше святкування Дня тверезості відбулося в дореволюційній Україні в 1911 році в Дніпрі під гаслом «В тверезості – щастя народу».
Священнослужителі, представники інтелігенції хотіли об’єднати суспільство, протиставивши алкогольній залежності цінності здорового способу життя, і в 1913 році це свято отримало статус офіційного. У той час Україна була однією з найбільш мало питущих країн Європи (4,7 літри в рік на душу населення). У 1914 році, перед Першою світовою війною, було видано царський указ про заборону виробництва і продажу всіх видів алкогольної продукції на всій території України. Проте ліберальні економічні «гайдаровскіе» реформи, розпочаті в 1992 р, привели до того, що Україна буквально досягла «дна» в споживанні алкоголю.
Була скасована державна алкогольна монополія. Почалося масове завезення на територію відносно дешевого спирту з Бразилії, Бельгії та інших країн, що став головною сировиною для виробництва дешевої, в тому числі нелегальної, горілки. За даними Держкомстату СРСР, споживання на душу населення алкогольних напоїв становило: 1906-1910 рр. - 3,4 літра; 1913 р.- 4,7 літра; 1915 р.- 0,2 літра. 1925 р.- 0,88 літра; 1940 р.- 1,9 літра; 1970 г. – 6,7 л.
У 1994-1995 роках споживання алкоголю в Україні досягло найбільшого за всю історію країни рівня – 15-18 літрів на людину в рік і зараз фактично не зменшується. А 18 літрів чистого алкоголю відповідає 90 півлітровим пляшкам на душу населення (включаючи всіх немовлят) на рік.
Відновлено традицію проведення Дня тверезості знову таки, в Дніпрі, у 2005 році. На жаль, проблема боротьби з алкоголізмом залишається відкритою по сьогодні.
За даними ВООЗ щорічно близько 3,3 мільйона чоловік помирають від згубного впливу алкоголю. Особливо жахлива статистика смертності серед молодих людей, а саме від 25 до 39 років. 25% смертей в молодому віці обумовлено вживанням спиртних напоїв. 80-85% підлітків систематично приймають спиртне; 90% важких злочинів скоюються в стані сп’яніння; 60% аварій відбувається з вини нетверезих водіїв.
Які заходи щодо боротьби з алкоголізмом вживаються в інших країнах?
Ірландія – перша країна у світі, де продавців зобов’яжуть маркувати алкогольну продукцію яскраво оформленими попередженнями про наслідки від вживання алкоголю для здоров’я. З травня 2026 року, коли закон набуде чинності, на етикетках з’являться профілактичні написи, подібні до тих, якими вже давно маркують пачки цигарок.
Доведено, що алкоголізм є причиною більше ніж 200 серйозних порушень здоров'я. За даними Національного інституту проблем зловживання алкоголем і алкоголізму (США), швидка дія алкоголю, в тому числі і підвищення його концентрації в крові, проявляється вже через 10 хвилин після першого ковтка. Які ж довгострокові наслідки впливу алкоголю на організм?
Багато людей переконані, що келих червоного вина, який містить антиоксиданти, знижує ризик виникнення серцево-судинних захворювань, але що може статися, коли келих перетворюється в цілу пляшку? У 2022 році Всесвітня федерація серця оприлюднила аналітичний звіт, який розвінчує думку про те, що алкоголь корисний для серця.
При кардіоміопатії, спричиненій зловживанням алкоголем, людина відчуває перевтому, збільшується печінка, з’являється постійний кашель, аритмія. Зловживання алкоголем призводить також до підвищення артеріального тиску, гіпертрофії серцевого м'язу, інфаркту міокарду, інсульту.
Етанол, що міститься в алкогольних напоях, пошкоджує численні ділянки головного мозку. Це призводить до змін у поведінці і настрої людини, що виявляється в депресії, тривожності, погіршенні пам’яті, порушенні координації рухів, судомах.
Ризик виникнення раку
Зловживання алкоголем може призвести до раку різних органів, у тому числі ротової порожнини, стравоходу, горла, печінки і т. д. Етанол (алкоголь) викликає рак через біологічні механізми, оскільки сполука розпадається в організмі. Алкоголь є токсичною, психоактивною речовиною, яка викликає залежність, і був класифікований Міжнародним агентством з дослідження раку як канцероген групи 1. Це група найвищого ризику, до якої також входять азбест, радіація та тютюн.
Печінка
За даними ВООЗ, щороку у світі від цирозу печінки та його ускладнень помирає понад 1 млн людей. За прогнозами, в найближчі десятиліття число пацієнтів, які страждають цирозом, збільшиться більш ніж на 60%.
Науковцями ДУ «Інститут загальної та невідкладної хірургії імені В. Т. Зайцева НАМНУ встановлено, що найвищий показник померлих від цирозу печінки відзначався у 2009 році (19.12%), а найменший – 2002 році (9.03%).
При порівнянні двох півперіодів 2001-2010 рр. та 2011- 2020 рр. виявлено, що у 2011-2020 рр. достовірно зросла кількість померлих від цирозу печінки у віці 41-60 років з 50.1 до 78.39% (переважно чоловіки).
Підшлункова залоза
Вживання великої кількості алкоголю може викликати порушення діяльності підшлункової залози: зниження секреції травних ферментів, порушення їх відтоку в кишечник. Розвивається панкреатит (гострий або хронічний). Симптомами гострого панкреатиту є біль у животі, нудота, блювання, прискорене серцебиття, діарея, підвищення температури. Хронічний панкреатит поступово руйнує залозу, приводячи до діабету і навіть до її некрозу.
Нирки
Алкоголь має потужний сечогінний ефект. Нирки змушені працювати в посиленому режимі, поступово вони втрачають здатність справлятися зі своїми функціями, фільтраційною та видільною. Порушується водно-електролітний та кислотно-лужний баланс, обмін речовин, що позначається на роботі всіх систем організму. Так розвиваються небезпечні для життя стани.
Всесвітня організація охорони здоров’я склала рейтинг країн за вживанням алкоголю населенням. Алкоголізм перебуває на третьому місці серед факторів, що викликають смертність серед населення.
Україна знаходиться на 4 місці, так як на одного жителя припадає близько 15-18 літрів спирту в рік. За статистикою в Україні найбільш популярні міцні спиртні напої: на них припадає 51%, пиво – 38%, а вино – 11%.
Часте явище – алкогольне отруєння, яке в 27% випадків закінчується смертельним результатом. Переважно причинами смертей є отруєння етанолом – 74%, так як багато п’ють сурогати алкоголю (неякісні, дешеві продукти). Нерідко трапляється смерть від надмірного вживання алкоголю.
В той же час, ми повинні констатувати, що в галузі боротьби з алкоголізмом в Україні не зроблено необхідних відповідальних кроків, окрім декларацій.
Алкоголь як переможець, є дійсно безперечною і ефективною розв'язуючою серединою.
Розв'язує він: подружжя, сім'ї, дружбу, банківські рахунки, печінкові клітини, мозкові клітини...і т.д. Не розв'язує тільки - жодних людських проблем.
Насамперед людство повинно звільнитися від тотального тиску громадської думки, від тотального терору пияцтва. Треба звільнитися від страху, який призводить до того, що доросла людина, жінка чи чоловік, який, можливо, навіть носить хрестик, блідне при одній лише думці, що в товаристві, де його будуть вгощати алкоголем, повинен сказати: "Дякую, я не п'ю". Всі бояться. Усі капітулюють. Насамперед це ті, яким пити не можна – залежні алкоголіки. Ця армія нараховує півтора мільйони рабів.
Це алкогольний терор. Товариський примус випити. Слово "мушу", яке найчастіше вживається в таких ситуаціях: мушу, мусів випити, не було іншого виходу. Науково обґрунтовано, що для кожного з них є лише одна дорога порятунку: бути абстинентом до кінця життя, бо завжди буде алкоголіком. Він може відмовитися від першої чарки, але ніколи - від другої. І йдеться власне про цю одну чарку, бо вона для алкоголіка є вирішальною.
Вона для алкоголіка є початком трагедії. І блідий страх нападає на людей відважних, навіть шляхетних, розумних, коли уявляють собі ситуацію, в якій будуть змушені сказати "ні" першій чарці. Тому переважна більшість говорить: "так", "мушу". І тому ця величезна армія, півтора мільйони нещасних алкоголіків в нашому суспільстві, знаходиться в безвихідному становищі.
Але вихід завжди існує. Як християни, пропонуємо до роздумів кілька рядків про Рух - Круціята визволення людини ( КВЛ). Слово "круціята" походить від латинського слова "crux" – хрест. Визволити може лише Той, хто на хресті визволив нас з неволі гріха і смерті.
Круціята - це ті, хто стає під хрестом Христа. Під цим хрестом стояла Марія, під хрестом Христа з Марією стоїть Святий Отець Йоан Павло ІІ. Під хрест стаємо і ми з нашими земними проблемами.
Багато років тому на зустрічі з польською делегацією, до якої входив о.Бляхницький (засновник КВЛ), Папа сказав: «Вимагати від себе правди треба навіть тоді, коли інші від вас не вимагають… Прошу протистояти всьому, що ображає людську гідність, і принижує звичаї здорового суспільства».
Відповідаючи на це прохання, КВЛ багато років несе служіння гідності і здоров’ю людині. 30 жовтня 2021 р. відбулось ювілейне XX Паломництво Круціяти визволення людини.
Суть Круціяти не в тому, що хтось не вживає алкоголю. Суть – жити у правді та позбутися страху. Круціята – це дія для внутрішнього визволення людини.
Проблема не в алкоголі чи наркотиках. Проблема в людині.
Найважче усвідомити, що все зло знаходиться в мені. В залежній людині. Навчитись жити в правді з самим собою – найголовніше. Коли алкоголік навчиться жити чесно з самим собою – прийде все інше.
Якщо став алкоголіком – це назавжди. До смерті. З цим треба навчитися жити. З цим звіром всередині себе…
Важливо, щоб кожен розумів, що залежність від алкоголю є масовим лихом, поступово призводить до деградації і зникнення нації.
У цьому суть Всесвітнього Дня тверезості і боротьби з алкоголізмом, який всі повинні проводити в колі родини, не вживаючи спиртного.
Нинішній складний воєнний час ставить перед нами завдання зберегти Людину заради майбутнього України, усього світу.
Збереження здоров’я – це збереження життя особистості, роду, родини, народу на землі.
Начальник Богородчанського відділу
Івано-Франківського районного відділу
ДУ «Івано-Франківський ОЦ КПХМОЗ» Валентина ЛЕВИЦЬКА