Інформаційно - просвітницька кампанія “Стань на варті свого серця”
Інформаційно - просвітницька кампанія “Стань на варті свого серця”
Громадським об’єднанням “Життя” у співпраці з Центром громадського здоров’я МОЗ України розроблено план інформаційно-просвітницької кампанії з профілактики серцево-судинних захворювань та пропаганді здорового способу життя. До цієї роботи активно долучились спеціалісти ДУ «Івано-Франківський обласний центр контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров’я України».
Серцево-судинні захворювання — причина №1 передчасної смертності українців. Інфаркт, інсульт, артеріальна гіпертензія та інші хвороби серця й судин призводять до 64% усіх летальних випадків в Україні. А основна група ризику — саме чоловіки працездатного віку. До того ж нині серцево-судинні захворювання все частіше трапляються серед молоді. Поступово інфаркту чи інсульту стає байдуже, скільки тобі років - 50 чи 25.
Проте розвитку захворювань можна запобігти. Здоров’я серця — повинно бути щоденним вибором. Ось як крок за кроком можна змінити свій спосіб життя на більш здоровий:
- кинути курити тютюнові вироби та електронні пристрої для куріння
- відмовитися від вживання алкоголю
- харчуватися збалансовано й здорово
- бути фізично активним
Треба пам'ятати що під час війни цінність життя та здоров’я є особливо високою. А зміна способу життя не лише підтримає здорове серце, а й зменшить рівень стресу та допоможе мислити позитивно.
Серцево-судинні захворювання здебільшого є результатом установленого способу життя.
Основною причиною інфарктів, інсультів та інших серцевих захворювань є саме нездорова поведінка. Однак можна зберегти своє серце, якщо піклуватися про здоров’я щодня.
Існує міф: алкоголь знімає стрес. Та насправді алкоголь це депресант, який пригнічує нервову систему та лише посилює тривожний стан. Токсична дія спиртного шкодить організму. Клітини серцевого м’яза особливо чутливі до алкоголю і при цьому повільно відновлюються. Як результат, підвищується ризик розвитку кардіоміопатії, ішемічної хвороби серця, артеріальної гіпертензії, ураження артерій та інсульту. Побутує ще один міф - мовляв, помірна кількість алкоголю не загрожує організму. Але це не так.
Як наголошує Всесвітня організація охорони здоров’я - безпечної дози алкоголю не існує. Ні одного келиха, ні половини склянки!
Окремої уваги заслуговує негативний вплив тютюнопаління на організм в цілому. Слизові оболонки дихальної системи знаходяться в стані хронічного запалення, послаблюються захисні механізми. Працюючі в умовах ризику захворіти з причини запиленості повітря робочої зони, виробляють матеріальні цінності та інші блага, за що отримують заробітну плату.
Курці навпаки – витрачають гроші на сигарети, а пізніше на лікування хвороби.
Кожен п'ятий українець — курить. І щороку ця смертельна залежність забирає 130 тисяч життів в Україні.
Саме через куріння серцево-судинна система перестає нормально функціонувати. Під впливом тютюнового диму клітини крові налипають на стінки судин та утворюють тромби, а це може призвести до стенокардії, інфаркту або інсульту. До того ж куріння підвищує артеріальний тиск та призводить до артеріальної гіпертензії.
Вживання тютюну — це залежність, проте відмовитися від неї під силу кожному.
Найбільш ефективним і рентабельним лікуванням захворювань легень у курців є відмова від куріння.
Станьте на варті свого серця - дбайте про його здоров’я щодня!
Лікар з загальної гігієни
Богородчанського відділу
Івано-Франківського районного відділу
ДУ “Івано – Франківський ОЦКПХ МОЗ”
Богдан Левицький