Івано-Франківська область, Івано-Франківський район

20 жовтня-  Всеукраїнський день боротьби  із захворюваннями на рак молочної залози

Дата: 19.10.2023 11:57

Фото без опису

Всеукраїнський день боротьби  із захворюваннями на рак молочної залози відзначається з 17 січня 2005 року. Мета цього дня – звернути увагу жінок на серйозність ризиків цього захворювання для здоров’я, а також проінформувати їх про вирішальні чинники розвитку раку, профілактику та лікування.

Всесвітній день боротьби з раком грудей проводиться 15 жовтня у 44 країнах світу. Міжнародним символом організацій та приватних осіб, які підтримують програму боротьби з раком молочної залози є рожева стрічна (англ. pink ribbon).

Рак молочної залози - злоякісна пухлина залозистої тканини молочної залози. Це найпоширеніше онкологічне захворювання у жінок. Кількість випадків раку молочної залози постійно зростає. Щороку від цієї недуги гине близько півмільйона жінок у всьому світі.

За даними національного реєстру онкологічних хвороб в Україні щорічно захворювання на рак  молочної залози діагностують у 16,5 тисяч жінок і понад 100 чоловіків (без врахування даних Донецької, Луганської областей, АР Крим та м. Севастополь).

Шанс на успішне подолання цієї хвороби становить понад 90%, але тільки за умови її раннього діагностування, тобто на 1-2 стадії захворювання.

Кожній четвертій жінці рак грудей діагностують уже на ІІІ–ІV стадії, коли ефективність лікування значно знижується. Однак, у переважної більшості українців немає звички проходити регулярні медичні обстеження, а під час пандемії COVID-19, карантину та воєнного стану кількість діагностувань значно скоротилася.

Наголошуємо, що кожна жінка  один раз на рік зобов'язана відвідувати мамолога - робити ультразвукову діагностику або мамографію. Це дозволить лікарю побачити утворення як раку молочних залоз, так і мастопатії.

Мастопатія виявляється у 50-90% жінок дітородного віку. Це доброякісне новоутворення  часто може перерости в рак молочних залоз.

Серед можливих причин виникнення мастопатії виділяють:

генетичний фактор;

хвороби щитоподібної залози;

ранній початок менструації - до 12 років; перша вагітність після 35 років;

відсутність вагітності протягом життя;

відмова від грудного вигодовування або переривання ГВ;

хронічний стрес;  діабет;  гінекологічні хвороби;  аборти;

шкідливі звички: куріння, зловживання алкогольними напоями  (підвищується рівень естрогену в крові);

гормональний дисбаланс.

Мастопатія вимагає спостереження і своєчасної діагностики.

Симптоми і перші ознаки: як виявити рак грудей

Доволі важко самостійно визначити рак грудей, оскільки симптоми з’являються уже на більш пізніх стадіях.  Про рак грудей можуть свідчити:

• безболісні щільні утворення в грудній залозі;
  • виділення чи деформація сосків;
  • зміна шкіри грудей (набряк, відчуття стягнення, почервоніння тощо).

Під час появи больових відчуттів, виділень з соска, ущільнень негайно звертайтеся до лікаря.

Чоловіки рідко підозрюють в себе рак молочної залози, що істотно ускладнює його виявлення на початковій стадії. Зазвичай пацієнти звертаються за допомогою на останній стадії, коли вже з'являються яскраво виражені симптоми: сильні болі та характерні виділення із сосків.

У групі ризику чоловіки у віці 60-70 років.

Для діагностики та  визначення стадії  РМЗ застосовуються:

• УЗД;
  • КТ – комп'ютерна томографія;
  • ПЕТ-КТ – позитронно-емісійна та комп'ютерна томографія;
  • МРТ – магнітно-резонансна томографія;
  • дослідження онкомаркерів;
  • біопсія;
  • аналіз крові на гормони;
  • остеосцинтиграфія;   дуктографія;
  • лабораторні дослідження виділень із соска.

Процес розвитку раку грудей поділяється на 5 стадій.

• Нульова стадія. Ракових клітин поза пухлиною немає. Розпізнати рак грудей на цьому етапі вдається дуже рідко.
  • Перша стадія. Пухлина може досягати в діаметрі до 2 см, визначається в основному лікарем, оскільки самостійно відчути її на дотик важко через відсутність чітких меж.
  • Друга стадія. Пухлина збільшується до 5 см. Ракові клітини вражають пахвові лімфатичні вузли.
  • Третя стадія. Пухлина перевищує 5 см. Лімфовузли переважно вражені.
  • Четверта стадія. Метастази переходять на інші органи – легені, печінку та ін.

Профілактика

Кожна людина може допомогти тілу залишатися максимально здоровим, для цього важливі:  збалансована дієта, здорова вага, відмова від куріння, обмеження алкоголю, регулярні заняття фізкультурою та спортом.

Але слід розуміти, що здоровий спосіб життя не гарантія відсутності раку, а шлях до зниження ризику захворіти.

Деякі жінки потрапляють до групи високого ризику розвитку раку молочної залози через спадкові фактори. Наприклад, якщо у кількох близьких родичів (жінок та/або чоловіків) був діагностований рак молочної (грудної) залози, особливо в молодому віці, висока ймовірність наявності мутації в генах.

"Тому памʼятайте, що запорука вашого здоровʼя - регулярне відвідування сімейного лікаря", - нагадують лікарі.

Бережіть своє здоров'я!

Начальник Богородчанського відділу