Старобогородчанська громада
Івано-Франківська область, Івано-Франківський район

3 листопада - Всесвітній день єдиного здоров’я  

Дата: 02.11.2023 15:20
Кількість переглядів: 125

Фото без опису

3 листопада - Всесвітній день єдиного здоровя  

 

Офіційно відзначається у всьому світі з 2016 року. 

Єдине здоров’я (One Health) – це підхід, який визнає, що здоров’я людей тісно пов’язане зі здоров’ям тварин та навколишнім середовищем.

Функціонує велика європейська програма  One Health EJP , яка об’єднує 44 партнери: науково-дослідні установи, університети та лабораторії, які виконують дослідження у сфері «Єдиного здоров’я» з метою впливу на формування політики ЄС в цій сфері.

Відповідно до завдань Стратегії забезпечення біологічної безпеки та біологічного захисту за принципом “єдине здоров’я” на період до 2025 року, яка схвалена розпорядженням Кабінету Міністрів України від 27 листопада 2019 р. № 1416-р, Україна взяла на себе зобов’язання щодо охорони життя і здоров’я людей та тварин, запобігання поширенню на територію держави небезпечних інфекційних захворювань, вчасного реагування на спалахи небезпечних інфекційних хвороб.

Такі стратегії повинні координуватися між системами контролю за здоров’ям людей і системами контролю за здоров’ям тварин та застосовуватися на національному, регіональному та глобальному рівнях.

16 листопада 2022 р. відбулася Міжнародна конференція «Єдине здоров’я: соціальний вимір» в рамках реалізації проекту ЄС Еразмус і модуля  Жана Море  «Інтеграція політики та засад Єдиного здоров’я ЄС в Україні», яка мала на меті надати актуальну інформацію про міжнародну та Європейську політику щодо Єдиного здоров’я, в т.ч.  визначити проблеми та завдання, які постають перед науковою спільнотою України.

Цікавим є досвід FAO (Food und Agriculture Organization), якою розроблений План швидкого реагування для України ( березень-грудень 2022) для дотримання критично чутливих до часу термінів в сільському господарстві при виробництві та зборі врожаю, а також для забезпечення функціонування ринку  та доступу для вразливих груп населення.

Українською лабораторією якості і безпеки АПК розроблено «Спільний план дій з Єдиного здоров’я (2022-2026).

Серед нагальних проблем охорони здоров’я в контексті «людина- тварина-довкілля» є вивчення європейського досвіду управління ризиками поширення зоонозів (бруцельоз, туберкульоз, сибірська виразка та інші), грибкових панзоонозів, а також особливості дикої фауни, яка є невід’ємним компонентом Єдиного здоров’я.

Отже, рух One Health — це спільні зусилля фахівців різних напрямів охорони здоров’я та їхніх установ, що працюють на місцевому, національному та глобальному рівнях, для поліпшення здоров’я людей, домашніх тварин, дикої природи, рослин як складових навколишнього середовища, які можуть допомогти впоратися з багатьма загрозами для громадського здоров’я, зокрема:

-  зоонозні та трансмісивні інфекції;

-  неінфекційні захворювання;

-  безпека харчових продуктів;

-  проблема антимікробної резистентності.

Основні проблеми в різних сферах діяльності людини, які призводять до появи мікроорганізмів, стійких до дії антимікробних препаратів:

  •  Використання антибіотиків для стимуляції росту тварин.
  •  Неналежні умови утримування тварин, що призводить до підвищення ризиків їх захворювання, і відповідно використання антимікробних препаратів.
  •  Нераціональне використання антимікробних препаратів в медицині та ветеринарії.
  •  Використання пестицидів та інших антимікробних препаратів у рослинництві.
  •  Безконтрольне потрапляння антимікробних препаратів до навколишнього середовища з відходами, каналізаційними водами тощо.

Якщо не змінити принципи споживання антимікробних препаратів - їх надмірного та нераціонального використання  як у медицині, так і у ветеринарії та сільському господарстві, смертність від захворювань, спричинених мікроорганізмами з антимікробною резистентністю вже до 2050 року може досягти 10 млн на рік.

День єдиного здоров’я  проводиться з метою допомогти сформувати суспільну думку та підвищити обізнаність населення щодо проблем глобального здоров’я.

 

Богородчанський відділ

Івано-Франківського районного відділу

ДУ «Івано-Франківський ОЦ КПХМОЗ»


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень