ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ БОРОТЬБИ З ДЕПРЕСІЄЮ- 13 СІЧНЯ

Дата: 12.01.2024 15:12

Всесвітній день боротьби з депресією- 13 січня

Війна в Україні, крім важких фізичних ушкоджень, може спричинити складні травми, пов’язані з  психологічним здоров’ям, включаючи стрес, депресію та тривожність.

Найскладнішою серед психологічних травм є депресія. Чимало фахівців  розцінюють депресію як епідемію світового масштабу. Якщо аналізувати чотири останні покоління людства, то з кожним наступним кількість тих, хто страждає на депресію, зростає на 25%. За даними ВООЗ, депресія – найпоширеніший психічний розлад, від якого у світі потерпають майже 300 мільйонів людей.

Депресія - це не спосіб описати свій теперішній настрій, це хвороба.

Сум - це нормально, депресія - це небезпечно. У найгіршому випадку депресія може призвести до самогубства, від якого щорічно помирає близько 800 000 осіб. Це друга за частотою причина смерті серед молоді віком від 15 до 29 років.

Депресія характеризується постійним пригніченням або втратою інтересу до діяльності, що зазвичай приносить задоволення, чи втратою такого задоволення, і триває мінімум 2 тижні.

Гостра реакція психіки на стрес є токсичною для організму. Гормональний фон приходить у стан дисбалансу, що збільшує кількість захворювань, які раніше зустрічалися набагато рідше. Заміна реального спілкування на спілкування у соцмережах і безперервний доступ до інформації значно підвищує ризик виникнення депресії.

Симптоми депресії проявляються на багатьох рівнях.

Настрій:

• Постійне відчуття смутку, тривоги або порожнечі

• Відчуття безнадії або надмірної провини, песимізм, дратівливість

• Втрата інтересу до хобі та занять

Мислення:

• Проблеми з концентрацією уваги, пам'яттю або прийняттям рішень

• Постійні негативні думки

• Упевненість у своїй безпорадності

• Думки про смерть або самогубство, спроби самогубства

Поведінка:

• Помітне збудження, замкнутість або фізичний неспокій

• Уповільнення говоріння або рухи

Фізичний стан:

• Значна зміна апетиту або ваги (зниження або збільшення)

• Проблеми зі сном чи ранковим пробудженням або надмірний сон

• Кілька постійних фізичних симптомів, які не мають чіткої причини, наприклад: головні болі, спазми чи проблеми з травленням

• Втома або втрата енергії

Залежно від кількості симптомів і тривалості таких епізодів депресивний розлад можна кваліфікувати як легкий, середній і важкий.

Коли симптоми є одиничними, проявляються рідко і упродовж нетривалого періоду часу, то з цим ще можна боротися шляхом зміни способу життя і соціального середовища.

Що можна зробити для того, щоб зменшити ці прояви та покращити якість свого життя навіть у найскладніші часи?

Як допомогти? Знайти "правильні слова" у розмові з такою людиною не завжди легко. Найголовніше – показати, що ви поруч і хочете допомогти людині вийти з депресії.

• Дайте людині можливість виговоритись, бажано в приватному місці, вислухайте та підтримайте її.

Проявіть ініціативу та розпочніть з загальних пропозицій:

• Допомогти тобі навести порядок в домі або сходити за продуктами?
  • Хочеш провести час разом або запросити друзів?
  • Спробуємо разом знайти психолога . Записати тебе на прийом?

• Допоможіть людині вирішити проблеми за допомогою громадських  та духовних служб.

• Якщо ви помітили,  що людина може зазнавати будь-якого насильства (зокрема, домашнього) або її ігнорують (наприклад, опікуни не задовольняють базові потреби дітей або людей похилого віку), допоможіть їй за потреби звернутися до юридичних, захисних та соціальних ресурсів.

• Зверніться до членів сім'ї та громади, які можуть надати допомогу.

Рекомендації для людини , яка перебуває в депресії, та її сім'ї

• Почати знову займатися тим, що раніше приносило задоволення.

• Підтримувати регулярний режим сну та неспання.

• Бути якомога більш фізично активними (наприклад, спорт, фізичні вправи або навіть просто ходьба).

• Регулярно їсти, незважаючи на зміни апетиту.

• Проводити час із надійними друзями та родиною.

• Якомога більше брати участь у різних соціальних заходах.

• Не відкладати звернення за допомогою, якщо виникають думки про самогубство або заподіяння собі шкоди.

Центр громадського здоров’я нагадує, що гармонійні стосунки з оточенням важливі для вашого психічного здоров’я, вони  дають можливість поділитися позитивним досвідом з іншими та відчути емоційну підтримку. Спілкуйтеся з друзями, сім’єю, колегами, однодумцями. Обмінюйтеся думками, підтримуйте одне одного –– усе це допомагає відчувати себе в тонусі та зберігати життєві сили.

Памятайте! Виникненню депресії можна запобігти, її можна зупинити і вилікувати. Але з сучасною депресією необхідно боротися сучасними методами. Головна проблема боротьби з депресією полягає в тому, що це унікальна хвороба. Хворіють одночасно і душа, і тіло.

У цій боротьбі можна перемогти лише завдяки співпраці між освіченим пацієнтом, професійними лікарями і спеціалістами у сфері психічного здоров'я.

Начальник Богородчанського відділу

Івано-Франківського районного відділу