Старобогородчанська громада
Івано-Франківська область, Івано-Франківський район

Захист бобових культур від квасолевої зернівки

Дата: 13.02.2024 14:19
Кількість переглядів: 104

Фото без опису

Захист бобових культур від квасолевої зернівки

 

У кожної городньої культури є свої шкідники. Непрохані гості з’являються і завдають шкоди господарям землі.

Одним  із найнебезпечніших ворогів,який може залишити вас зовсім без урожаю - це квасолева зернівка. Найбільшої шкоди вона завдає квасолі, однак не відмовляється і від інших бобових. Сліди її діяльності можна побачити  на насінні гороху, нуту, сої, бобах. Нерідко, після збору урожаю, при перевірці його зберігання можна побачити, що все зерно в дірках по якому повзають маленькі жучки завдовжки  від 2 до 5 мм. Тіло кругло-овальної форми чорного кольору,  вкрите сірими та жовтувато-сірими волосками, які утворюють невеликі цятки.Жуки не лише чудово літають (до 3-х км), але ще і швидко бігають. У пошуках їжі можуть долати досить великі відстані. Однак за несприятливих умов можуть 2-3 місяці обходитися взагалі без їжі.

Квасолева зернівка розмножується протягом року і може за цей час дати від трьох  до шести поколінь. Розвиток відбувається як на природі, так і у сховищах. Причому в  опалюваному складі комаха дуже активно розвивається протягом усього року, у неопалюваному - лише влітку. Ідеальні умови для цього - температура +27+31° С і вологість 70-80%. При -13°С розвиток зупиняється. Самка відкладає яйця на насіння або на стулки бобів, що достигають. Коли з яйця з'являється личинка, вона відразу ж вгризається всередину боба, де і продовжує свій розвиток. З однієї  насінини  може вийти до 50 жуків. Коли з лялечки з'являється доросла комаха, вона вилазить назовні через пророблені личинкою отвори.За оптимальних умов комахи повністю виїдають зерна зсередини - цим самим вони позбавляють людей можливості використовувати вирощений урожай.

Для боротьби з квасолевою зернівкою застосовуються здебільшого профілактичні та агротехнічні заходи:

  • для посіву застосовуйте не заражене комахами насіння;
  • регулярно оглядайте посадки на наявність зараження: уражені рослини можна упізнати за темнуватими отворами невеликого, близько 2 мм, розміру. Поширюється квасолева зернівка спочатку невеликими вогнищами. Якщо ви вчасно видалите уражені кущі, то зможете уникнути подальшого розповсюдження шкідника;
  • прибирайте з грядок врожай бобових своєчасно, до того, як розтріскаються стручки;
  • перед збиранням врожаю обов'язково продезінфікуйте місця зберігання, особливо якщо у вас там раніше лежала уражена шкідливими комахами квасоля або інші бобові.

Допомагає у боротьбі зі злісним шкідником такий прийом, як охолодження зерна. Річ у тому, що і личинки, і дорослі жуки квасолевої зернівки дуже погано переносять низькі температури. У морозильній камері температура не піднімається вище за -18°С. Якщо покласти туди насіння квасолі за місяць до посадки, у вас буде абсолютно чистий, знезаражений посадковий матеріал.

Не полюбляє ненажера  і надмірну спеку. За нагрівання до 60° С усі її жуки та личинки повністю гинуть протягом години. Створити такі умови можна, помістивши зерна квасолі у духовку. Правда, цей спосіб підійде лише для зерен, призначених для їжі.

З хімічних засобів для боротьби з квасолевою зернівкою можна використати рекомендовані інсектициди відповідно до «Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні».

Якщо ви не зовсім впевнені у якості посадкового матеріалу, у фазі формування бобів проведіть профілактичне обприскування цим препаратом. Наступну обробку потрібно виконувати у тому випадку, якщо ви виявили ознаки ураження шкідником. Протягом вегетаційного періоду можлива дворазова обробка. Останнє обприскування слід здійснити не пізніше ніж за 3 тижні до збору врожаю.

Слід пам’ятати, при виявленні сильно зараженого зерна, в період зберігання його слід знищити (спалити), але ні в якому разі не викидати в компостну яму (за теплого  періоду є вірогідність розмноження жуків).

Щоб захистити бобові від квасолевої зернівки, потрібно, вчасно виявити її і відразу ж розпочати боротьбу з нею. Тоді ви зможете врятувати свій урожай від ненажерливого шкідника і ласувати не лише смачними, але й корисними стравами.

При роботі з засобами захисту рослин, дотримуватись загально прийнятих державних санітарних правил ДСП 8.8.1 та правил особистої гігієни.

 

 

Оксана Веклич        провідний спеціаліст управління

фітосанітарної безпеки

ГУ ДПСС в Івано-Франківській області

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь