Старобогородчанська громада
Івано-Франківська область, Івано-Франківський район

Опіки. Порядок дій з допомоги при хімічних опіках

Дата: 13.03.2024 08:34
Кількість переглядів: 111

Фото без опису

Опіки. Порядок дій з допомоги при хімічних опіках

Однією з поширених травм, які трапляються як у побуті, так і на підприємствах, установах чи організаціях, в навчальних закладах, є опіки.

►Опік – це ушкодження шкіри та підшкірних тканин, спричинене тривалим перебуванням на сонці, контактом з вогнем чи гарячими предметами, потраплянням на шкіру окропу чи агресивних хімічних речовин, а також впливом електричного струму чи радіоактивного випромінювання.

З легкими опіками (поверхневими) стикається дуже часто майже кожна людина. Вони швидко проходять завдяки регенеративним властивостям шкіри та рідко викликають ускладнення. Натомість глибокі або великі пошкодження, навпаки, небезпечні для здоров’я та навіть життя потерпілого. У таких випадках важлива правильно надана перша допомога та швидке звернення за медичною допомогою.

Види опіків залежно від походження: термічні, хімічні,

електричні, променеві.

■Що таке хімічний опік та які причини його отримання?

Хімічний опік – це пошкодження шкіри, очей, рота, слизових оболонок органів дихання, травлення або інших внутрішніх органів через вплив агресивних хімічних речовин. Він може трапитись вдома, у школі чи на роботі.

Основними причинами отримання хімічних опіків можуть бути випадковий або навмисний контакт із хімічними речовинами, недотримання техніки безпеки на виробництві, помилки під час вибору засобів індивідуального захисту або нехтування їхнім використанням, внаслідок нещасного випадку, а також застосування миючих речовин, що містять хлор. Також хімічний опік виникає випадково через неправильне використання засобів для догляду за волосся, шкірою та нігтями.

■■Особливістю хімічних опіків є тривалість їхньої дії, якщо вчасно не видалити їх із шкіри. Хімічні речовини продовжуватимуть руйнувати тканини доти, доки їх не нейтралізовано і не зменшено їх концентрацію.

  Тяжкість хімічного опіку визначається такими чинниками:

►природою хімічної речовини; ►концентрацією хімічної речовини; ►тривалістю впливу; ►ступенем проникнення в тканини; ►механізмом дії.

Хімічні опіки поділяють на 4 ступені тяжкості:

■ І ступінь – пошкоджується тільки верхній шар шкірних покривів; опік супроводжується почервонінням шкіри, набряком і помірним болем; може бути підвищення температури тіла;

■ ІІ ступінь – руйнуються глибші шари епідермісу; опік супроводжується сильним болем з інтенсивним почервонінням, появою пухирів, наповнених прозорою або каламутною рідиною;

■ ІІІ ступінь – шкірні покриви пошкоджуються глибоко; опік супроводжується появою пухирів, наповнених мутнуватою рідиною або з домішкою крові, порушення чутливості (зона опіку безболісна);

■ ІV ступінь – ушкодження шкіри, м’язів, сухожиль, кісток.

Спровокувати хімічний опік можуть різні речовини:

■луги: їдкий натрій, калій, каустична сода, аміак;

концентровані кислоти: сірчана, соляна, азотна, оцтова;

інші хімічні речовини: солі важких металів, фосфор, нашатирний спирт, ацетон, фенол;

побутові засоби для чищення;

■акумуляторна кислота;

■очищувачі металів та засоби для видалення іржі;

■хлоратори для басейнів;

■відбілюючі засоби;

сурогат алкоголю;

■інші.

Ознаки та симптоми хімічних опіків:

■почервоніння, подразнення або печіння в пошкодженому місці; ■біль чи оніміння в пошкодженому місці; ■утворення пухирів або почорніння в пошкодженому місці; ■зміна зору, якщо хімічна речовина потрапила в очі; ■кашель або задишка.

‼У серйозних випадках може бути: ■низький кров’яний тиск; ■слабкість, запаморочення, непритомність; ■задишка; ■сильний кашель; ■головний біль; ■судоми; ■аритмія; ■зупинка серця.

Смерть від хімічних опіків, хоч і рідко, але може статися.

■Перша допомога при опіках є дуже важливою. Від неї буде залежати стан потерпілого. Є декілька правил домедичної допомоги при хімічних опіках, знання яких допоможе правильно надати адекватну першу допомогу собі чи своїм близьким.

Порядок дій з допомоги при хімічних опіках:

1. Переконайтесь у відсутності особистої небезпеки.

2. Огляньте постраждалого, визначте наявність у нього свідомості та дихання.

3. Якщо у постраждалого відсутнє дихання, розпочніть проведення серцево-легеневої реанімації.

4. Швидко зніміть одяг, взуття або прикраси, на які потратили хімічні речовини (аби вони не прилипли). Якщо ж так сталось, що вони прилипли, то не чіпайте, лиш акуратно зріжте залишки.

5. Уражене місце інтенсивно промийте прохолодною проточною воду (щонайменше 15-20 хв). Якщо ж речовина, що викликала опік, має порошкоподібну структуру (суха), слід спочатку видалити її залишки.

Заборонено промивати водою шкіру при опіку алюмінієм, адже при контакті з нею алюміній запалюється, також це стосується опіків вапном і сірчаною кислотою. У всіх цих випадках необхідно спочатку сухою щільною тканиною видалити залишки хімічної речовини із зони ураження й тільки після цього розпочинати промивання.

6. Після змивання за можливості нейтралізуйте дію хімічних речовин. При опіках кислотою накладіть стерильні серветки, змочені мильною водою або 4% розчином питної соди, при опіках лугом змочіть серветки слабким 2% розчином лимонної чи оцтової кислоти, а ціанистими сполуками – розчином перманганату калію. Якщо хімічна речовина не відома, необхідно зберегти її зразок або детальний опис для ідентифікації.

7. Викличте швидку медичну допомогу або максимально швидко зверніться до лікаря.

8. Забезпечте постійний догляд за постраждалим та постійно промивайте місце ураження водою кімнатної температури до приїзду бригади швидкої медичної допомоги.

Важливо! Постраждалі з великою площею опіків особливо схильні до переохолодження чи зневоднення. У такому випадку необхідно зігріти постраждалого, накрити ковдрою, теплим одягом, відпоювати його теплою водою.

  При потраплянні хімічної речовини в очі у жодному разі не слід терти їх, а негайно промити великою кількістю води протягом 20-30 хв. Повіки при промиванні акуратно підтримувати у відкритому стані для того, щоб повністю вимити шкідливу речовину з конюктивальної порожнини. Для розкриття повік можете скористатись сухою носовою хусткою або рушничком. Агресивні речовини не можна видаляти вологим тампоном, адже ви будете лише глибше втирати їх у зону ураження. У разі опіку порошковим хімікатом потрібно акуратно ватною паличкою видалити порошок і далі почати промивати.

Чого робити не можна при хімічних опіках:

■не використовуйте для охолодження лід, бо це може призвести до гіпотермії;

■не використовуйте ватні тампони, щоб позбутися хімічної речовини;

■не використовуйте мазі, креми, спреї та інші засоби до прибуття швидкої медичної допомоги;

■не плоколюйте пухирі в разі їх появи;  якщо пухирі розірвались, накладіть чисту стерильну повязку;

■не відривайте прилиплий до рани одяг;

■не використовуйте препарати, що містять спирт, бо опік може посилитись.

Профілактика опіків:

●Зберігайте всі хімічні речовини в оригінальній упаковці у замкнених шафах або в недоступному для дітей місці.

●Намагайтеся використовувати хімікати якнайменше і зробіть так, аби вони не торкалися шкіри.

●Під час використання хімічних речовин завжди дотримуйтесь вказівок та запобіжних заходів, зазначених на етикетці виробника.

●Переконайтеся, що місце де ви використовуєте хімічні речовини добре провітрюється.

●Носіть захисний одяг та спеціальні окуляри!

 

Бережіть себе і своє здоров’я!

 

Фахівець з дослідження факторів навколишнього середовища

санітарно-гігієнічної лабораторії  Богородчанського відділу 

ДУ «Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ»   Кос Юлія

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень