Профілактика правця

Дата: 07.05.2024 13:48

Правець - це захворювання, яке передається при контакті зі спорами бактерій Clostridium tetani, які знаходяться у ґрунті та кишковому тракті тварин. Інфекція правцем може відбуватися через:

• потрапляння бруду у рану або поріз,

• укуси тварин,

• травмування гострими предметами або уламками деревини.

Правець не передається від людини до людини. Обробка рани антисептиками не знищує бактерії. Симптоми правця включають:

• стиснення щелеп,

• м'язові спазми, часто в шлунку,

• болісну напругу у всьому тілі,

• проблеми з ковтанням,

• "витріщання" очей,

• головний біль,

• лихоманка та надмірне потовиділення,

• зміни артеріального тиску та прискорене серцебиття,

• неконтрольоване скорочення мускулатури голосових зв'язків (ларингоспазм),

• ламкість кісток,

• ускладнення дихання.

Правець може призвести до закупорки легеневої артерії, пневмонії або легеневої інфекції. Симптоми можуть з'явитися протягом 3-21 дня після зараження. У випадку перших симптомів необхідно негайно звернутися до лікаря. Без медичної допомоги ризик смерті майже стовідсотковий, навіть із медичною допомогою ймовірність смерті від правця висока (від 10% до 70%), залежно від лікування, віку та стану здоров'я.

Як захиститися від правця: профілактика

Єдиний надійний спосіб захисту - вакцинація. Навіть якщо ви перехворіли, вакцинуватися все одно потрібно, оскільки імунітет після захворювання швидко зникає, і є ризик повторного зараження. Вакцинація від правця проводиться безкоштовно для дітей і дорослих. Згідно з національним календарем щеплень, діти отримують вакцинацію в певні вікові періоди, а дорослі - кожні 10 років.

Для дітей рекомендовано такий графік вакцинації від правця: 2, 4, 6, 18 місяців, 6 років, 16 років.

Ці інтервали між дозами вакцини розроблені з урахуванням ефективності та тривалості імунної відповіді. Дотримання цього календаря допомагає забезпечити стійкий захист від правця протягом дитячого віку.

Якщо ви чи ваша дитина не вакцинувались від правця раніше або невідомо, вакциновані чи ні, варто негайно отримати необхідний захист від хвороби. Зверніться до свого педіатра, терапевта чи сімейного лікаря і він детально проконсультує і направить у кабінет щеплень, де вам зроблять вакцинацію. Усі щеплення - безоплатні як для дітей, так і для дорослих в комунальних закладах охорони здоров’я

Екстрена профілактика правця

Екстрена профілактика правця важлива у випадках серйозних травм або відсутності вакцинації. Ця процедура передбачає першу допомогу при травмі та введення спеціальних препаратів для запобігання розвитку хвороби.

Ситуації, коли може знадобитися екстрена профілактика правця, включають:

• травми із порушенням цілісності шкірних покривів і слизових оболонок;

• відмороження та опіки другого, третього та четвертого ступенів;

• проникні пошкодження шлунково-кишкового тракту;

• Гангрени або некроз тканин будь-якого етапу, абсцесів;

• Укуси тваринами;

• Пологи поза медичними закладами, де не можливо забезпечити стерильні умови;

• Позагоспітальні аборти, де немає можливості забезпечити стерильні умови.

Для екстреної імунопрофілактики правця рекомендується використовувати спеціальні препарати, такі як адсорбований дифтерійно-правцевий анатоксин зі зменшеним вмістом антигенів (АДП-М) та протиправцевий людський імуноглобулін (ППЛІ). Для надання екстреної профілактики ці препарати вводяться в м'яз або внутрішньовенно залежно від стану пацієнта та інструкцій виробника.

Вибір щодо екстренної профілактики правця потерпілому від травми робить лікар, враховуючи вакцинальну історію пацієнта. Але не варто ризикувати здоров’ям, а подбати про імунітет завчасу і отримати всі щеплення відповідно до Календаря, в т.ч. проти правця.

Лікар-епідеміолог відділення епіднагляду та

профілактики інфекційних хвороб