Старобогородчанська громада
Івано-Франківська область, Івано-Франківський район

Водно-нітратна метгемоглобінемія-ризики існують

Дата: 08.05.2024 09:20
Кількість переглядів: 47

Фото без опису

Нині вода все більше стає одним із найцінніших природних ресурсів. Однак попри те, що вона є джерелом життя, лікує від багатьох хвороб, вода також може викликати цілий ряд захворювань.

За висновками ВООЗ більше 80% відомих сьогодні хвороб і навіть деякі онкопатології пов’язують з незадовільною якістю питної води.

Проблема якості питної води для України була і залишається вкрай актуальною і надзвичайно гострою, особливо тепер, в час війни.

У відповідності до вимог ДСанПіНу 2.2.4-171-10 «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною» питна вода повинна відповідати таким гігієнічним вимогам: бути безпечною в епідемічному та радіаційному відношенні, мати сприятливі органолептичні властивості та нешкідливий хімічний склад.

Однією із найбільш вагомих та поширених причин забруднення колодязної води мікроорганізмами, нітратами та іншими хімічними речовинами, є порушення власниками криниць вимог ДСанПіН 2.2.4-171-10 «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною» при облаштуванні та утриманні джерел водопостачання, а саме: недотримання зон санітарної охорони (в радіусі до 20 метрів від криниці розташовують вигреби, дворові вбиральні, які можуть сприяти, як бактеріологічному забрудненню води, так і її забрудненню нітратами та іншими хімічними речовинами). Окрім того, на забруднення води може впливати неконтрольоване використання на присадибних ділянках біля джерел водопостачання пестицидів, агрохімікатів, засобів захисту рослин тощо, а також близькість до ймовірних джерел забруднення (тваринницькі ферми, гноєсховища,кладовища).
      Особливу занепокоєність викликає стан водопостачання сільського населення. Переважна більшість сільського населення споживає воду з колодязів та індивідуальних свердловин, які живляться водами поверхневих горизонтів і мають значно гіршу бактеріальну характеристику в порівнянні з глибинними. Адже мікробне забруднення чи значна кількість певних хімічних речовин, не змінюють суттєво органолептичних властивостей води (смак, запах, колір), а відповідно не викликають підозри щодо її безпечності, особливо, коли цю воду вживають протягом тривалого часу і не скаржаться на здоров'я. А ризик ,можливо, все-таки є?

Вживання питної води, що містить високі концентрації нітратів, небезпечне для здоров’я. Така вода, зокрема ,викликає водно-нітратну метгемоглобінемію як у дорослих, так і дітей.

Водно-нітратна метгемоглобінемія зумовлена токсичною дією нітратів, які викликають кисневе голодування тканин (гіпоксію), що розвивається внаслідок порушення транспортування кисню кров’ю. Групу підвищеного ризику становлять діти до 3-х років, а особливо немовлята віком до 1 року, яких вигодовують сумішами, приготовленими на воді з нецентралізованих джерел водопостачання. Симптоми хвороби у немовлят проявляються у вигляді посиніння ділянок навколо рота, мочок вух, кінчиків пальців рук та ніг, саме тому цю хворобу називають «блакитний синдром немовлят».У дорослих дуже рідко виникають такі стани,бо гемоглобін у них швидко відновлюється.А от у дітей до трьох років у травному каналі перехід нітратів у нітрити відбувається дуже швидко,так само швидко накопичується і метгемоглобін. При його кількості у крові на рівні 10% з’являється діарея,задишка,акроціаноз;при 30% -судоми,зупинка дихання і смерть. Гостре нітратне отруєння у немовлят у 7–8% випадків закінчується летально. 

Щоб попередити виникнення водно-нітратної метгемоглобінемії у дітей, спеціалісти нашого відділу проводять постійний моніторинг якості питної води індивідуальних та громадських криниць, де проживають діти до трьох років.

Так, протягом 2023 року досліджено воду з 278 криниць, перевищення вмісту нітратів в індивідуальних криницях громадян не виявлено. Але це не означає, що ми повинні заспокоїтись. Адже вода в наших криницях далеко не найкращої якості – за мікробіологічними показниками 30% проб питної води не відповідали вимогам державного стандарту, за санітарно-хімічними показниками – 13% нестандартних проб води. Проте фіксувалось перевищення вмісту нітратів у воді однієї з громадських криниць,що перебувають на контролі відділу.За пропозицією спеціалістів відділу, експлуатація криниці припинена.

На жаль, централізовані водогони та каналізації в кожному населеному пункті поки що залишаються тільки мріями. Тому необхідно правильно утримувати ті джерела, які маємо. Один раз на рік слід чистити власні криниці, знезеражувати воду в них і час від часу контролювати якість питної води, яку споживаємо.

Якщо ви не впевнені в якості питної води ,то краще її не споживати,а використовувати бутильовану воду,яка має відповідну супровідну документацію,що засвідчує її якість та безпеку для вашого здоров’я.

Перевірити якість питної води ви можете в лабораторіях Богородчанського відділу ,а якщо у ваших оселях проживають діти до трьох років ,то це можна зробити на безоплатній основі.

Бережіть себе і своє здоров’я!Будьте впевненими у якості питної води,яку ви споживаєте.

 

 

Завідувач відділення епіднагляду

та профілактики неінфекційних захворювань Лілія КОНЦУР

Богородчанського відділу


 

 

 

 

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень