Міністерство охорони здоров’я інформує про ризики вживання забрудненої питної води

Дата: 17.07.2024 16:11

Вживання питної води, яка не відповідає вимогам санітарних норм і правил, може призводити до різних захворювань людини, як інфекційних, насамперед кишкових, так і неінфекційних.

Одним із неінфекційних захворювань, пов’язаних з вживанням води з підземних джерел – є водно-нітратна метгемоглобінемія, коли у воді вміст нітратів перевищує допустимі нормативи – більше 50 мг/куб. дм.

Це частіше виникає в дітей до 3-х років, а особливо у немовлят, що пов’язано з недостатністю ферментних систем дитячого організму. Нітратна інтоксикація пов’язана з утворенням високого рівня метгемоглобіну в крові, внаслідок чого погіршується транспортування кисню кров’ю, що призводить до кисневого голодування та порушення тканинного дихання і може призводити до летальних випадків, особливо у немовлят при гострому нітратному отруєнні.

Враховуючи важливість питання щодо вживання якісної та безпечної питної води для здоров’я, профілактики інфекційних і неінфекційних захворювань, з метою попередження водно-нітратної метгемоглобінемії, особливо у немовлят та дітей раннього віку до 3-х років, що можуть призводити до тяжких порушень стану здоров’я і смертельних наслідків, нагадуємо щодо необхідності дотримуватись таких рекомендацій:

- не використовувати воду з підземних джерел водопостачання для питних цілей і приготування сумішей та їжі немовлятам і дітям до 3-х років;

- для дорослих не вживати воду з підземних джерел водопостачання, в якій вміст нітратів перевищує допустимі нормативи – не більше 50 мг/куб. дм;

- для питних цілей вживати тільки доочищену та фасовану столову воду;

- овочі та фрукти мити кип’яченою водою;

- у разі виникнення ознак інфекційних захворювань чи отруєнь, терміново звертатись за медичною допомогою;

- щорічно проводити чистку колодязів від забруднення, замулювання, намивання породи з проведенням необхідного ремонту елементів зовнішнього облаштування та прилеглої території;

- періодично проводити лабораторні дослідження якості та безпечності питної води.